Adam Freisinger ukończył studia jako Farmaceuta i Menadżer medyczny, mimo tego pracuje jako twórca stron internetowych. Od ukończenia studiów założył dwie firmy związane z IT. Jedną z nich jest właśnie CodeBerry, internetowa szkoła programowania, w której można uczyć się po polsku.

Przygotuj się na historię pełną gier napisanych w BASIC-u, sztucznej inteligencji oraz nawijania miedzianych drutów, by stworzyć RAM. Poza tym poznamy również styl życia Adama Freisingera, jako przedsiębiorcy.

Mieszkam w: Budapeszcie na Węgrzech.

Pracuje tam: gdzie mam swojego laptopa.

Do pracy używam: iPhone, MacBook Air i Sublime Text.

Pracuję wydajnie.

 

Jak zarabiasz na życie?

Pomagam ludziom nauczyć się programowania.

Powiedz mi, proszę, co związanego z programowaniem robisz?

Dbam o to, żeby treść lekcji była łatwiejsza do uczenia i bardziej zrozumiała. Przez to rozumiem mniej pisania kodu, a więcej kreatywnego myślenia.

W wolnym czasie zajmuję się moimi hobbystycznymi projektami, czyli narzędziami do robienia tego, co mnie interesuje. Ostatnio zbudowałem następujące trzy rzeczy:

  • Grupowa playlista w Spotify,
  • Rozszerzenie do Chrome, cytujące znane książki w nowej karcie,
  • Program, który pomaga mi organizować zarówno moje projekty, jak i cele CodeBerry.

Jak wygląda twoje stanowisko pracy?

Najlepiej czuję się w minimalistycznym środowisku, dlatego na moim biurku znajduje się tylko to, czego używam:

Miejsce, w którym powstają lekcje CodeBerry

Moje miejsce pracy: (Źródło: Adam Freisinger)

Kiedy, gdzie i jak nauczyłeś się programowania?

Pierwszy komputer dostałem, gdy chodziłem do szkoły podstawowej, a moi rodzice uznali, że powinienem wiedzieć jak go używać. Dlatego co tydzień odwiedzał mnie przyjaciel i uczył mnie podstaw. Wielką przyjemność sprawiło mi napisanie mojej własnej gry w BASIC-u, polegającej na bieganiu w kółko.

Potem zajmowałem się tym, co mnie interesowało, na przykład napisałem chatbota dla DC++ i stronę dla mojego taty. Gdy pojawiła się nowa wersja bibliotek Meteor, nie mogłem się powstrzymać, żeby nie napisać aplikacji sieciowej z jej pomocą.

Większość mojej wiedzy pochodzi z internetu. Przeglądałem większe tematy na forach, a potem wczytywałem się w szczegóły.

Jakie są możliwe ścieżki kariery dla dewelopera? Jak długo zajmuje Ci znalezienie pracy?

Przez dyplom Farmaceuty i Menadżera medycznego nigdy nie szukałem pracy jako programista. Robiłem mniejsze projekty, które napotkałem, a one prowadziły do większych i większych. A teraz pracuję we własnej firmie i zajmuję się tym, co trzeba aktualnie zrobić.
Fakt, że ludzie piszą do mnie na LinkedIn lub UpWorku, mimo że udostępniam bardzo mało informacji, pokazuje jak, wymagająca jest to praca.

Jak wygląda twój plan dnia i pracy w CodeBerry?

Lubię wstawać wcześnie, bo zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz wciąż jest cicho. Planuję swój dzień, wypijam jakiś sok i zaczynam pracować przy śniadaniu. Podsumowuję też o ważne wydarzenia z dnia poprzedniego.

W ciągu dni pracujących pierwsze półtora dnia poświęcam na strategię, a w piątek zajmuję się podsumowaniem i oceną. Między jednym a drugim mam czas na pracę bez żadnych zakłóceń.

W ten sam sposób, w jaki oceniam pracę, lubię też oceniać moje życie prywatne. Razem z moim partnerem spisujemy co tydzień to, co nam się podobało i to, co warto by zmienić.

Dwa razy w tygodniu próbuję zjeść obiad z kimś, kogo dawno nie widziałem.

Moje tygodnie, miesiące i lata są podobne do moich dni. Lubię zrobić plan na początku każdego okresu, a gdy on minie podsumować go i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Co miesiąc zbieram zdjęcia z ostatniego miesiąca. Co roku udaje mi się również ukończyć YearCompass.

Czy wiesz coś, co zaskoczyłoby zwykłych ludzi?

Programowanie to nie magia. To głównie wyszukiwanie rozwiązań w internecie. 🙂

Z kim pracujesz?

Od ośmiu lat pracuję z tymi samymi przyjaciółmi.

Jak wygląda typowa ścieżka kariery w twoim zawodzie?

Jako farmaceuta mogłem pójść oczywistą drogą kariery, ale zostawiłem ją z pewnością za sobą. Obecnie moje zadania w CodeBerry wymagają ode mnie, wykraczania poza to, co już umiem. Dzięki temu cały czas mam okazję uczyć się czegoś nowego i doskonalić siebie. Na razie nie mam konkretnych planów i czuję, że mogę stać się, kimkolwiek zechcę.

Jakie macie plany, co planujecie dalej robić?

Na podstawie mojej ścieżki kariery widać, że zajmowałem się wieloma rzeczami, a nie wyłącznie skupiałem na jednej. Chciałbym przeżyć jak najwięcej różnych rzeczy i wyciągnąć jakąś naukę z każdej z nich. Jestem trochę jak kaczka, która jednocześnie lata i pływa, ale nie jest mistrzem w żadnej z tych kategorii.

Jaki inny zawód byś wybrał, gdybyś musiał? Dałbyś radę go zmienić?

Nie chciałbym nic zmienić.

Jakie zdolności powinien mieć dobry programista? Komu nie polecasz tego zawodu?

Jest kilka umiejętności, które nie zaszkodzą:

  • Sprawne, analityczne myślenie.
  • Duch eksperymentatora,
  • Dbałość o szczegóły.

Jaka jest twoja ulubiona część?

Lubię szybko otrzymywać wyniki. Mogę po prostu zmienić słowo, zmieniając kod. Pewnie byłbym okropnym projektantem elektrowni atomowych, który najpierw wkłada całe swoje serce w projekt i dopiero po kilku latach widzi rezultat.

Co najbardziej cię denerwuje? Jakie są trudności i zagrożenia w twoim zawodzie?

W dzisiejszych czasach nie musisz wiedzieć jak zbudować RAM, żeby przeglądać strony internetowe. Podobnie, jest wiele gotowych programów, które utrudniają patrzenie długodystansowe.

Denerwuje mnie, gdy muszę przepisać moduł logowania, zamiast wykorzystać już gotowy. Jest zbyt wiele różnych rozwiązań tego samego problemu, jesteśmy bardzo niewydajni, pracując w ten sposób.

Jak stabilna jest twoja praca? Jak długo pracuje się dla jednej firmy?

Obecnie znalazłbym pracę bez problemu.

Mam duże szczęście, bo mogę pracować póki, umiem się skupić na moich zadaniach, doskonalić się i uczyć nowych rzeczy. Jeśli to by się zmieniło, wolałbym zrezygnować z takiej pracy.

Jeśli miałbyś poprosić o jedną rzecz w imieniu wszystkich deweloperów, co by to było?

Proszę, nie pisz tego samego kodu dwa razy. 🙂

Ile można zarobić w tym zawodzie (jako początkujący, doświadczony i weteran)?

Dzięki oszczędzaniu przez lata teraz mam możliwość pracować we własnej firmie. Mam nadzieję, że niedługo zarobimy na jakieś wypłaty, bo jak na razie to jedyne co pcha mnie naprzód.

Jak myślisz jaki jest najlepszy sposób na naukę programowania?

Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Każdy musi odkryć sposób, który dla niego działa. Na przykład dla mnie jest to robienie projektów. Zawsze, gdy gdzieś utknę, szukam pomocy.

Co sprawia, że warto nauczyć się programowania?

Po pierwsze programowanie jest jak nauka obcego języka. Pomaga zrozumieć inne kultury i zmienia Twoje życie, jeśli tylko tego chcesz. Po drugie jest to zawód, który na pewno nie zniknie w ciągu następnych dekad (lub przynajmniej do czasu, gdy sztuczna inteligencja przejmie władzę).

 

W serii artykułów „Poznaj zespół CodeBerry” znajdziesz wywiady z naszymi współzałożycielami i kolegami, którzy mówią o tym, jak to jest być informatykiem w dzisiejszych czasach.

Chcesz dowiedzieć się jak kodować? Przyjdź i wypróbuj za darmo pierwsze lekcje w Szkole programowania CodeBerry.