Potrzebowałem ciszy i spokoju – historia naszego ucznia, Balázs Gergely Soós

  • Reading time:6 mins read

Balázs Gergely Soós, w skrócie BeeGee, były uczeń Codeberry, ma doktorat z inżynierii informatycznej z PPKE Multidisciplinary Doctoral School of Sciences and Technology, jest też absolwentem BME Schönherz College. Pracował w SZTAKI jako asystent w badaniach, był inżynierem w Szukajlab, starszym deweloperem i założycielem Streamnovation oraz głównym programistą w Zinemath.

Mieszkam w: Budapeszcie na Węgrzech.

Pracuję w: MorganStanley

Czas nauki w CodeBerry: 3 miesiące

Do pracy używam: HP ENVY, Samsung Galaxy S4 mini, Chrome, Notepad++, gitk

Gdy ktoś cię pyta kim jesteś z zawodu, co odpowiadasz?

Jestem programistą.

Gdzie pracowałeś zanim zacząłeś programować? Jakie jest twoje doświadczenie w tej dziedzinie?

Gdy byłem dzieckiem, szukałem błędów w programach w BASIC-u. Zrezygnowałem z modelarstwa na rzecz rysowania z pomocą Comodore64 i równie często bawiłem się GV-Basic (C64). W liceum używałem Tubo Pascala, a na uniwersytecie C++. C++ został ze mną na długi czas… a potem zająłem się “wzrokiem” maszyn, robotyką i razem z tym przyszło programowanie GPU.

Czemu zdecydowałeś się na naukę tworzenia stron internetowych?

Moim zdaniem czas aplikacji stacjonarnych dobiega końca. Interesowało mnie pisanie aplikacji na urządzenia mobilne i serwisy sieciowe. Chciałem nauczyć się WebGL, gdy pierwszy raz na nie trafiłem. Uznałem, że pierwszym krokiem powinno być odświeżenie mojej wiedzy o sieci, jako że już wcześniej używałem PHP i MySQL, ale frontend zawsze robił ktoś inny. Wiele z moich projektów skupiało się na obliczeniach, a nie interfejsie. Jednakże ciekawiły mnie sztuczki speców od GUI.

Powiedz nam, proszę, czym się teraz zajmujesz? Na czym polegają twoje zadania? Jak wygląda twój typowy dzień?

Pracuję w banku, więc niestety nic nie mogę powiedzieć. 🙂 Ale moja praca skupia się na codziennych zadaniach związanych z front endem.

Jak długo szukałeś pracy? Jak udało ci się zdobyć tę posadę?

Moja poprzednia praca była pracą marzeń: bardzo kreatywny pomysłodawca, wspaniali inżynierowie, międzynarodowe wystawy i pewny inwestor. Ale któregoś dnia wydało mi się, że to za dużo dla mnie. Potrzebowałem spokoju i ciszy, by móc skupić się na sobie i w końcu znaleźć czas dla mojej rodziny.

Latem w końcu to zrozumiałem. Moja żona miała 4 tygodnie urlopu, więc przeprowadziliśmy się na ten czas do Wenecji. Odpoczywając nad jeziorem, zrozumiałem, jak bardzo brakuje mi stymulacji umysłowej, więc zacząłem się uczyć…

Dwa miesiące później miałem kilka rozmów o pracę. Gdy wiadomość o tym, że nie pracuję się rozniosła jeden z moich kolegów z akademika zadzwonił i powiedział, że jeśli ciągle interesują mnie te specjalne języki programowania i duże bazy danych to ma dla mnie miejsce przy biurku obok…

Jak nauczyłeś się programowania? Z jakich kursów, książek, itp. korzystałeś?

Szczegółów już nie pamiętam, ale jakoś tak to się stało. Miałem kilka książek o komputerach. Kolejną rzeczą był uniwersytet: György Pongor and Zoltán László. Potem korzystałem już głownie z informacji online.

Jako uczeń szkoły CodeBerry możesz uczyć się wszędzie

Co dało ci CodeBerry? Jak wygląda nauka ucznia w naszej szkole?

Czytałem o Node.js i Angular.js, rozumiejąc potencjał ich połączenia. Podczas moich studiów doktoranckich pokochałem niezależny research, przyjemność z odkrywania czegoś nowego. Z drugiej strony mam szacunek do nauczycieli, którzy dali mi dobre przygotowanie do tej podróży. Nauka z blogów jest jak zwiedzanie wielkiego miasta bez mapy: jest tuzin autobusów, mnóstwo tramwajów i kilka linii metra. Czasem po prostu potrzebujesz pomocy żeby się w tym odnaleźć.

Andris i ja spotykamy się co miesiąc. Opowiedział mi o CodeBerry, gdy to wciąż był tylko pomysł w jego głowie. Później Bini powiedział mi, że podoba mu się ten pomysł. Ja też pomyślałem czemu by nie spróbować? Pewnie byłem jednym z pierwszych 20 uczniów. 🙂

Wcześniej to nie moim zadaniem było dbanie o to, żeby produkt wyglądał. Pierwsze lekcje skupiały się na front endzie. Jednak nie żałuje ich. Bardzo przydatne było sprawdzanie, wszystkiego czego się właśnie nauczyłem, za pomocą quizów. Gdy udało mi się skończyć stronę w WordPress, CSS i ja staliśmy się dobrymi przyjaciółmi.

Czy masz jakieś doświadczenia lub wskazówki, którymi chciałbyś podzielić się z początkującymi uczniami?

Musisz po prostu usiąść i to zrobić… Ostateczny impuls dostałem od mojego kolegi: poprosił, żebym zrobił dla niego stronę internetową. Wykorzystał fakt, że wtedy akurat nie miałem pracy. 🙂

Co jest twoim następnym krokiem? W jakim kierunku planujesz iść?

Jak tylko będę miał wolne kilka weekendów, planuję wrócić do mojego oryginalnego celu – WebGL. Może przyprawionego szczyptą VR.

W “Historiach Uczniów CodeBerry” prowadzimy rozmowy z naszymi absolwentami, którym udało się znaleźć pracę dewelopera.

Chciałbyś nauczyć się programować? Odwiedź naszą stronę i spróbuj naszej pierwszej lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.