Dávid Veszelovszki zaczął programować, gdy miał sześć lat i pracuje jako deweloper od 16 roku życia. Jego pasją jest podróżowanie. Cztery lata temu spędził półtora roku poznając Azję i Australię. Teraz znów zniknął na kolejne sześć miesięcy — jeździ po USA czerwonym samochodem w towarzystwie swojej dziewczyny.

 

Mieszkam w: Budapeszcie (ale obecnie w stanie Oregon)

Pracuję w: CodeBerry (ale teraz mam urlop)

Znam się na: tworzeniu stron internetowych i życiu za darmo

Mój styl pracy jednym słowem: wydajny

 

Gdy ktoś cię pyta kim jesteś z zawodu, co odpowiadasz?

Jestem podróżującym inżynierem-humanistą.

Powiedz coś więcej o projekcie, nad którym teraz pracujesz.

Obecnie jestem na urlopie, więc moja odpowiedź to nic. Ostatnia rzecz, nad którą pracowałem to interfejs nauki w CodeBerry, wirtualna klasa, gdzie uczniowie rozwiązują zadania. Mam też kilka hobbystycznych projektów, jak np. aplikacja mobilna, którą niedawno napisałem, żeby czytać moje stare recenzje filmów. Bardzo się przydała. Wciąż używam jej regularnie.

Jak wygląda twoje stanowisko pracy?

Nie znalazłem żadnego zdjęcia mojego biurka, ale tak wygląda moje stanowisko pracy w domu:


Założyciele CodeBerry (od lewej: Dávid Veszelovszki, Ádám Freisinger, András P. Tóth, László Békéssy)

Kiedy, gdzie i jak nauczyłeś się programować?

Gdy miałem 6 lat dostałem od mojego taty 286 PC i książkę Quick Basic”. Z niej nauczyłem się podstaw. Mój tata pomagał mi za każdym razem, gdy utknąłem.

Jakie są możliwe ścieżki kariery dla dewelopera? Jak długo zajmuje CI znalezienie pracy?

Możliwości są naprawdę wielkie. Nigdy wcześniej chyba nie szukałem pracy na pełny etat, bo zawsze praca znajdowała mnie, zanim miałem czas jej poszukać. Zazwyczaj szukam projektów, co zajmuje kilka godzin.

Jak wygląda twój plan dnia, tygodnia, miesiąca?

Mój dzień: Budzimy się w samochodzie koło 8, na śniadanie jemy kanapki Subway lub jakieś owoce i jedziemy albo idziemy gdzieś. Rozglądamy się, robimy zdjęcia, gotujemy obiad w samochodzie i dalej spacerujemy lub jeździmy, ciągle robiąc zdjęcia. Wieczorem czytamy, oglądamy film lub coś w tym stylu, a potem idziemy spać. Nie wygląda to bardzo intensywnie, ale w rzeczywistości jest. Dziennie przechodzimy ponad 10 tys. kroków i przejeżdżamy ~100 mil.

Mój tydzień: ćwiczymy średnio 5 razy w tygodniu (i bierzemy prysznic 🙂 ). Raz na tydzień poświęcam godzinę dwie na podsumowanie poprzedniego tygodnia i zaplanowanie następnego. Dwa lub trzy razy w tygodniu jemy lokalne dania, z miejsca, w którym aktualnie jesteśmy.

Mój miesiąc: Dwa ostatnie miesiące były bardzo różne od innych. Obecnie po prostu powtarzamy rzeczy, o których mówiłem przed chwilą.

Mój rok: każdy rok jest inny. Lubię zmiany. Zacząłem w 2016 od intensywnej nauki, a potem stworzyliśmy CodeBerry i to zabrało mi cały mój czas. A w lipcu ruszyłem w świat.

Czy jest coś, co zaskoczyło cię w tej pracy?

Cóż, to było bardzo dawno, ale byłem zaskoczony, że mogę sam robić gry i planować zadania, które same się wykonają. To prawie jak LEGO, tylko masz nieskończoną ilość klocków. 🙂

Czy masz jakieś umiejętności, które zaskoczyłyby zwykłego człowieka?

Medytacja 10 godzin dziennie przez 10 dni pod rząd. Nauczyłem się tego w Indiach w 2011, ale każdy może się tego nauczyć wszędzie i za darmo.

Z kim pracujesz?

Z moją dziewczyną, Dóri. Podróżujemy razem, to jest moja obecna „praca”. 🙂

Jak wygląda typowa ścieżka kariery w twoim zawodzie?

Jeśli moim zawodem jest IT, to najpopularniejszą ścieżką kariery jest skończyć uniwersytet mając 24 lata, pracować 40 lat w różnych miejscach, spędzając w każdym 2-7 lat i przejść na emeryturę.
Bardziej nietypowy styl życia – taki który chciałbym wieść – to wydawać mniej niż się zarabia i wczesna emerytura. (Wydawanie wszystkich pieniędzy na podróże naprawdę nie pomaga. 🙂 )

Jakie masz plany i co chcesz robić w przyszłości?

Chciałbym jeszcze parę lat popracować w CodeBerry. Potem pewnie znajdę podobne przedsiębiorstwo, bo lubię przedsiębiorstwa. Zazwyczaj organizuję swoje życie wokół pomagania ludziom. Chciałbym im pomóc nauczyć się jak najwięcej w jak najkrótszym czasie i pokazać jak można żyć zdrowo.

Jaki inny zawód byś wybrał, gdybyś musiał? Dałbyś radę go zmienić?

Chętnie pracowałbym przy taśmie produkcyjnej, bo to świetne miejsce do medytacji. Lub mógłbym sprzątać w miejscach niedostępnych dla innych. Lub na kasie w lokalnym supermarkecie, żeby był tam choć jeden miły kasjer. Lub jako nauczyciel w szkole. Lub jako cieśla — to musi być super!
Myślę, że byłbym w stanie robić każdą z tych rzeczy, ale programując, zarabia się lepiej, więc nie planuję zmiany.

Jakie zdolności powinien mieć dobry deweloper? Komu nie polecasz tego zawodu?

Zorganizowane myślenie, odporność na monotonię i wyższe niż średnie IQ są niezbędne. Nie polecam tej kariery ludziom, którzy nie spełniają tych wymagań lub nie są zainteresowani IT.

Jaka jest twoja ulubiona część?

To, że mogę stworzyć coś o dużej wartości w krótkim czasie. Oraz to, że ludzie doceniają moją pracę. No i możliwość pracy z każdego miejsca.

Co najbardziej cię denerwuje? Jakie są trudności i zagrożenia w twoim zawodzie?

Najtrudniejsze jest trzymanie w głowie wielu informacji naraz. Ciężko jest, gdy nie masz właściwych narzędzi, np. aplikacja, której musisz używać, jest niewygodna. Największe zagrożenie to siedzenie długo przed komputerem, bo można stać się grubym i niezdrowym.

Jak stabilna jest twoja praca? Jak długo pracuje się dla jednej firmy?

Obecnie moim głównym zajęciem jest podróżowanie. Nie powinniśmy mieć problemu przez następne 4 miesiące, ale potem wracamy do domu.

Jeśli miałbyś zapytać o jedną rzecz w imieniu wszystkich deweloperów, co by to było?

Zapytałbym, czemu tak mało ludzi się tym zajmuje. To jest super. 🙂

Ile można zarobić w tym zawodzie (jako początkujący, doświadczony i weteran)?

W Polsce średnie zarobki programisty to 6000 / 11 000 / 13 000 zł miesięcznie na umowie o pracę.

Jak myślisz jaki jest najlepszy sposób na naukę programowania?

Czynnie i z pasją, z pomocą darmowych kursów, np. freecodecamp. Lub jeśli nie znasz dobrze angielskiego, to zawsze jest CodeBerry.

Co sprawia, że warto nauczyć się programowania?

Jeśli ten zawód ci odpowiada, jest to kreatywna praca pełna wyzwań. Wieczorem patrząc w lustro, widzisz człowieka, który kolejny raz stworzył coś nowego.

 

W serii artykułów „Poznaj zespół CodeBerry” znajdziesz wywiady z naszymi współzałożycielami i kolegami, którzy mówią o tym, jak to jest być informatykiem w dzisiejszych czasach.

Chcesz dowiedzieć się jak kodować? Przyjdź i wypróbuj za darmo pierwsze lekcje w Szkole programowania CodeBerry.