Dlaczego warto uczyć się programowania? 4 ważne powody

  • Reading time:10 mins read

W serii „Podstawy programowania” Szkoły Programowania CodeBerry omawiamy tematy związane z programowaniem – wszystkiego, co musisz wiedzieć na początek. Bądź na bieżąco z nowymi artykułami i znajdź odpowiedź na każde „co”, „dlaczego” i „jak”, które możesz mieć na temat kodowania!

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.

Podstawy programowania

Dlaczego warto uczyć się programowania?

W 2019 roku umiejętności programistyczne były niezwykle pożądane przez pracodawców.

Według artykułu CNBC „The 20 Best Jobs in America in 2019” (20 najlepszych miejsc pracy w Ameryce w 2019 r.), programista jest na 10 miejscu. Dla Polski co prawda brak takich badań, jednak mnogość ofert pracy i coraz to nowszych firm – można zakładać, że jest podobnie. Ponadto, istnieje szereg innych zawodów, w których umiejętności programistyczne są niezwykle korzystne, jeśli nie wymagane. Najwyżej wymienioną pracą jest Inżynier Danych (Data Engineer). Co w sumie nie powinno nikogo dziwić.

W tym artykule omówimy niektóre z wielu powodów, dla których warto nauczyć się programowania i jak może ono zmienić Twoje życie. Może to być poprzez zdobycie nowej kariery lub po prostu zbudowanie kilku fajnych rzeczy, aby popisać się przed znajomymi. Porozmawiamy oczywiście o pieniądzach i sposobach, w jaki umiejętności programowania mogą być stosowane w różnych dziedzinach. Dowiesz się także o tym, jak zdobycie tych kompetencji może pomóc w rozwoju osobistym w ciągle zmieniającym się świecie.

Pieniądze

To fakt: pieniądze są super ważne. Większość ludzi chce wiedzieć, że każda inwestycja w naukę nowych umiejętności opłaci się w przyszłości.

Jak wspomniano powyżej, niektóre z najbardziej poszukiwanych umiejętności w dzisiejszym świecie są związane z programowaniem. Od prostego pisania skryptów do budowania oprogramowania – które będzie przesuwać granice nauki, jaką znamy – na przykład niesamowity program do obrazowania czarnych dziur Katie Bouman. Technologia staje się coraz bardziej nierozerwalnie związana z samą tkanką społeczeństwa, a kod jest tym, co napędza praktycznie wszystko wokół nas. Nie może więc dziwić, że firmy płacą mnóstwo pieniędzy, aby przyciągnąć do swoich zespołów świetnych programistów.

Oto kilka statystyk dotyczących wynagrodzeń za oprogramowanie, aby nieco Ci zobrazować, jak mogłyby wyglądać Twoje zarobki w przyszłości.

Biorąc pod uwagę różne niezależne źródła, mediana zarobków młodszych specjalistów-programistów w Polsce znajduje się na poziomie 4800 złotych brutto. Oczywiście, może to zależeć od miasta, Warszawskie i Wrocławskie firmy potrafią wypłacać nawet 6000 złotych, jednak także trudniej się do nich dostać – a i koszty życia są większe, niż w innych miastach. Starsi programiści mogą liczyć na wynagrodzenia od 10 do 20 tysięcy złotych brutto.

Zapamiętaj: Ważne jest, aby zrobić własne badanie rynku, zanim podejmie się jakąkolwiek decyzję. W ten sposób unikniesz potencjalnego rozczarowania.

Kontroluj swoje przeznaczenie

Wbrew popularnemu przekonaniu, wcale nie musisz posiadać stopnia naukowego, ani ukończonych studiów wyższych, aby zostać programistą. Faktycznie, istnieje kilka koniecznych wymogów, ale oficjalny tytuł i stopień nie jest jednym z nich. Najczęściej jest to: własny komputer, internet oraz wiedza lub doświadczenie (te dwa ostatnie to dopiero, gdy szukasz pracy). Z tymi przymiotami możesz śmiało rozpocząć swoją naukę programowania, używając do tego kursów online.

Otwiera to wiele możliwości dla początkującego programisty. Podczas gdy stała praca jako twórca aplikacji jest często lepsza pod względem płacy i bezpieczeństwa, jest także wiele różnych alternatyw, które mogą dać Ci więcej swobody. Poznasz je poniżej..

Freelancing

Jeśli chcesz rozwijać własny biznes, wybierać sobie klientów, a nawet decydować, kiedy wstać z łóżka – to freelancing jest zdecydowanie dla Ciebie. Istnieją różne usługi sieciowe, które pomagają w tym stylu życia – takie jak Upwork, Codementor, Freelancer i Freelanceria. Jeśli nie chcesz korzystać z jednej z tych stron, możesz zabiegać o swoich własnych klientów i budować relacje i powiązania w branży. Tak zaczynało wiele dużych firm technologicznych – tylko kilka osób, budujących swoje marzenie.

Stwórz własny biznes online.

Nie masz żadnego interesu w byciu inżynierem oprogramowania? To może coś innego? Ale co?! Nadal możesz wykorzystać swoje umiejętności programistyczne do budowania własnego biznesu, czy to w handlu elektronicznym, prywatnym doradztwie, budownictwie… możliwości są praktycznie nieograniczone! Praktycznie każda branża może skorzystać na kimś, kto ma programistyczne podejście do wielu spraw.

Rozwiń nowe umiejętności

Nauka programowania to coś więcej niż tylko… nauka programowania. To tak naprawdę uczenie się analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów, projektowania rozwiązań i wielu innych rzeczy. Na przykład – pracujesz z innymi nad projektem, a więc musisz nauczyć się umiejętności współpracy. Jeśli budujesz złożony program lub aplikację dla kogoś (np. zlecenie), to prędzej czy później nauczysz się umiejętności komunikacyjnych – ponieważ musisz się upewnić, że dokumentacja jest dobrze zrobiona, a produkt, który otrzymuje klient, spełnia jego oczekiwania. 

Nauka programowania to nie tylko umieszczanie słów, literek i znaków w określonej kolejności; to także przekształcanie sposobu myślenia o rzeczach. A tego rodzaju kompetencje są cenne w każdej dziedzinie współczesnego życia. 

Nie ucz się popularnych języków programowania, ponieważ wszyscy inni to robią. Wybierz to, czego naprawdę chcesz się nauczyć! 

Nieograniczone możliwości

Nauczenie się programowania otwiera przed Tobą wiele okazji i szans. Czy zdecydujesz się na naukę tworzenia stron, gier czy aplikacji na Androida – kiedy poznasz podstawy, możesz praktycznie od razu zacząć tworzyć własne projekty. Możesz także nauczyć się tworzyć programy, które będą przeszukiwały sieć, samoistnie się uczyły lub zbierały istotne dane i informacje – a następnie przedstawiały je w czytelny sposób. A być może potrzebujesz stworzyć złe AI, które kiedyś zbuntują się przeciwko ludzkości i podbiją cały wszechświat? Dzięki programowaniu możesz to zrobić…! (teoretycznie to prawda)

Kolejną ciekawą rzeczą, na którą pozwoli Ci programowanie, jest tworzenie proceduralnie generowanej… sztuki. Polega to na używaniu algorytmów do tworzenia obrazów przy pomocy pikseli. Już teraz istnieją strony, którym wystarczy wpisać 3 wartości, a algorytm na nich bazujący wygeneruje losowy obraz – całkowicie unikatowy! Zerknij, chociażby tutaj. Niezłe, prawda?

Możesz również brać udział w projektach open source. Jest to oprogramowanie, które zostało zbudowane na specjalnej licencji i jest dostępne do wolnego wykorzystania w każdym innym oprogramowaniu. Często jest to wysiłek zespołowy i świetny sposób na nawiązanie przyjaźni, a także bycie częścią czegoś znacznie większego. Jest wiele projektów, które tylko czekają na Twój wkład.

To kilka świetnych przykładów rzeczy, które można zrobić z wiedzą programistyczną – ale prawdę mówiąc, zerknęliśmy zaledwie na wierzchołek góry lodowej. Jedynym sposobem na odkrycie niezliczone możliwości jest położenie rąk na klawiaturze i rozpoczęcie pracy.

Podsumowanie

Przyjrzeliśmy się kilku powodom, dla których warto nauczyć się programowania – rozmawialiśmy o perspektywach zarobków, zdolności do kontrolowania własnego losu, o korzyściach płynących z pomocy w rozwijaniu innych umiejętności oraz o wszystkich fajnych i kreatywnych możliwościach.

Co więcej, z każdym dniem programowanie staje się coraz bardziej istotne dla naszego życia – już teraz żyjemy w cyfrowym świecie, a ten fakt będzie się tylko pogłębiał w miarę upływu czasu. Zasoby są ogólnodostępne i możesz zacząć naukę już dziś.

Na co zatem czekasz?

 

W serii „Podstawy programowania” Szkoły Programowania CodeBerry omawiamy tematy związane z programowaniem – wszystkiego, co musisz wiedzieć na początek. Bądź na bieżąco z nowymi artykułami i znajdź odpowiedź na każde „co”, „dlaczego” i „jak”, które możesz mieć na temat kodowania!

Podstawy programowania

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.