Od Pythona w szkole do pracy jako front end deweloper w EPAM — historia Attila Blascsák

  • Reading time:7 mins read

Attila Blascsák jest jednym z pierwszych użytkowników CodeBerry, któremu udało się zmienić jego życie i zostać deweloperem po nauce u nas. Zapytaliśmy go, jak mu się to udało, czego się nauczył i czy ciężko jest rozpocząć karierę jako młodszy front end deweloper.

Gdyby parę miesięcy temu ktoś zapytał Cię o twój zawód, co byś odpowiedział?

Zazwyczaj mówiłem, że moim zajęciem jest podłączanie do sieci, czyli pomaganie dużym firmom połączyć się z internetem. Nasze zadania polegały na dopilnowaniu, żeby router dotarł do klienta, a następnie działał. 

A co odpowiadasz teraz?

Pracuję jako front end deweloper w EPAM. Jestem zatrudniony w dużym zespole, rozwijającym aplikacje polegające głównie na front endzie oraz projektującym interfejs użytkownika. Codziennie korzystam z HTML, CSS i JavaScriptu. 

Brzmi wspaniale! Czyli programowanie nie było dla ciebie czymś zupełnie nowym? Miałeś okazję już wcześniej programować?

Tak, HTML i CSS pierwszy raz używałem w szkole podstawowej. Później w liceum cały czas używaliśmy Pythona, ucząc się z zabytkowej książki. Korzystałem z niej, dopóki biblioteki używane w niej nie przestały istnieć i przez to zadania stały się niewykonalne. 🙂 

Skąd pomysł na tworzenie stron internetowych i pracę jako front end deweloper?

Podczas mojego ostatniego roku w liceum zostałem poproszony przez ludzi potrzebujących twórców stron internetowych do swojego start upu o współpracę. Wtedy nie miałem pojęcia, co będę miał robić, ale się zgodziłem i szybko zrozumiałem, na czym to polega. W końcu skończyliśmy ten projekt, ale pisanie stron na tyle mnie zainteresowało, że samodzielnie kontynuowałem naukę. Wiosną doszedłem do ściany, zrozumiałem, że sam się więcej nie nauczę, potrzebowałem nauczyciela. I wtedy znalazłem was. 🙂 

Jak długo uczyłeś się z CodeBerry?

Od czerwca 2016.

I jak ci się podobało?

Szczerze mówiąc, wiele z tego już wiedziałem, ale kurs był świetnym uporządkowaniem mojej wiedzy. Mentorzy bardzo mi pomogli — to była chyba najlepsza część tego kursu. Mieć kogoś z kim można omówić swoje problemy to wielki plus. 

Miło to słyszeć. Teraz zaczyna się jesień, to znaczy, że w trzy miesiące nauczyłeś się wystarczająco, żeby znaleźć pracę. Ile czasu ci to zajęło? (Wywiad odbył się we wrześniu 2016)

Tak naprawdę nawet nie zdecydowałem się jeszcze na szukanie pracy. 🙂 Zrobiłem profil na LinkedIn, gdzie napisałem, że uczę się, by zostać młodszym deweloperem i dodałem moje umiejętności. Dwa tygodnie później EPAM skontaktował się ze mną. Chciałem najpierw zrobić portfolio, zanim zacząłbym szukać pracy, ale EPAM był szybszy. Od razu zaprosili mnie na rozmowę. 

Chciałem zapytać, czy szukanie było ciężkie, ale rozumiem, że możemy pominąć to pytanie.

Tak. (Śmieje się)

Co jest twoim następnym krokiem? W jakim kierunku planujesz iść?

Środowisko React jest moim aktualnym ulubieńcem, chciałbym się o nim więcej dowiedzieć w najbliższym czasie. Moim wielkim marzeniem jest uczenie programowania. Prowadzenie wykładów albo udział w jakimś programie, jeszcze nie wiem dokładnie w jaki sposób, ale na pewno kiedyś się to stanie. 

Jako doświadczony uczeń czy masz jakieś wskazówki dla tych, którzy dopiero zaczynają programować?

Myślę, że warto zrozumieć, że proces nauki można przyśpieszyć. Programowanie to duże wyzwanie, niełatwe na początku. Jednak gdy w końcu zrozumiesz kryjącą się za nim logikę, wszystko staje się jasne. Od tego momentu idzie już dużo szybciej. 🙂

 

W “Historiach Sukcesu CodeBerry” rozmawiamy z naszymi byłymi uczniami, którzy już zmienili swoje życie i pracują jako deweloperzy. Jeśli jesteś ciekaw, jak to zrobili, czekaj na następne odcinki. 🙂 

Chciałbyś nauczyć się programować? Odwiedź naszą stronę i spróbuj naszej pierwszej lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.