Od personalnego trenera do front-end developer – historia naszego ucznia, Gábor Baranyi

  • Reading time:5 mins read

Gábor Baranyi pracował jako trener osobisty oraz prowadził ćwiczenia w siłowni. Potem znalazł coś zapewniającego mu spełnienie i pozwalającego mu się ciągle rozwijać: pracuje jako młodszy front-end developer w średniej wielkości firmie.

 

Mieszkam w: Szeged, Węgry

Pracuję w: Minero IT Hungary KFT.

Czas nauki w CodeBerry: 10 miesięcy

Używam: Fujitsu Lifebook A555, Windows 7, IntelliJ, SourceTree

 

Gdy ktoś pyta, kim jesteś z zawodu, co odpowiadasz?

Zależy, kto pyta. Jeśli ktoś znający się na IT, mówię, że pracuje jako front-end developer. Jeśli pyta laik, mówię, że jestem programistą.

 

Czym zajmowałeś się, zanim zacząłeś pracę jako front-end developer?

Pracowałem na pełny etat jako trener osobisty i prowadziłem ćwiczenia na siłowni. Jeszcze czasem prowadzę takie zajęcia – jako dodatek do pracy programisty.

 

Dlaczego zdecydowałeś się na naukę programowania stron internetowych?

Zawsze interesował mnie web design – to, jak wygląda strona i jak to robi. Poza tym, strona siłowni była częściowo utrzymywana przez nas, trenerów, więc spędzałem dużo czasu pisząc i projektując nasz blog na WordPress, sprawiało mi to wiele przyjemności. Na Facebooku zobaczyłem reklamę kursu programowania i wykorzystałem tę okazję. Sprawdziłem ten kurs i dowiedziałem się, że dzięki niemu poznam podstawy zawodu programisty – była to reklama CodeBerry.

 

Jak nauczyłeś się programować? Z jakich książek, kursów itd. korzystałeś?

Po zobaczeniu reklamy, o której mówiłem, zacząłem naukę w CodeBerry we wrześniu 2016, potem skorzystałem też z kursów Codecademy i Udemy. Uczyłem się też z filmów na stronach udostępniających poradniki takiej postaci.

 

Co zaoferowało ci CodeBerry? Jak wyglądała nauka w naszej szkole?

CodeBerry było bardzo pomocne. Najbardziej podobał mi się miesięczny system subskrypcji, bo dzięki niemu mogłem uczyć się we własnym tempie. Uwielbiam wasze objaśnienia i przykłady, które tłumaczą o co chodzi w zadaniu.

Biurko Gábora

 

Chciałbyś się podzielić jakimiś doświadczeniami lub wskazówkami z innymi, którzy właśnie zaczynają naukę?

Uważam, że nauka podstaw jest bardzo ważna oraz późniejsze wracanie do nich żeby rozumieć, w jakim kontekście znajdują się nowe rzeczy, których się uczysz. Powtarzanie jest kluczowe.

 

Opowiedz mi o tym, gdzie teraz pracujesz, czym się zajmujesz. Co robisz w ciągu typowego dnia?

Obecnie pracuję w Szeged w oddziale firmy z Budapesztu. Tworzymy wewnętrzny projekt, a ja zajmuję się front-endem, składającym się z HTML, CSS i JavaScript. Pojawiam się w biurze około ósmej rano i wychodzę o siedemnastej. Gdy nie jestem w pracy, staram się zająć czymś innym – treningiem lub prowadzeniem zajęć. Dzięki temu, następnego dnia jestem odświeżony i pełny energii.

 

Z kim pracujesz i jakie wsparcie otrzymujesz w pracy?

Obecnie w biurze pracuje dwadzieścia osób. Mam mentora, który pomaga mi się dalej rozwijać oraz nadzoruje projekt, nad którym pracujemy.

 

Jakiego oprogramowania, sprzętu i technologii używasz obecnie do pracy?

Środowiska deweloperskiego IntelliJ, do kontroli wersji używamy SourceTree, a do repozytoriów BitBucket.

W projekcie używamy HTML, CSS (SCSS), jQuery, AngularJS, Angular Material i FUSE.

 

Jak długo szukałeś pracy? Czy było ciężko ją znaleźć?

Tak naprawdę, byłem jeszcze w trakcie nauki gdy kolega zaproponował, żebym wysłał CV do firmy, w której on pracuje. Zaprosili mnie na rozmowę i kilka tygodni później zadzwonili. Powiedzieli, że chcą ze mną pracować.

 

Jak wyglądał proces rekrutacji ?

Po krótkim wprowadzeniu na temat firmy, kontynuowaliśmy rozmowę po angielsku, miałem opowiedzieć coś o sobie, o moim życiu poza pracą i o tym, gdzie nauczyłem się programować, wszystko po angielsku.

Następnie była część techniczna, w której sprawdzili moją wiedzę i dali kilka zadań logicznych do rozwiązania.

Całość trwała mniej więcej godzinę.

Czy masz jakieś rady dla tych, którzy właśnie przygotowują się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Bardzo ważne jest by mówić tylko pozytywne rzeczy. Nawet jeśli w trakcie rozmowy pojawi się coś negatywnego, spróbuj znaleźć w tym coś pozytywnego. Bądź pewny siebie i pokaż, że jesteś gotowy rozwijać się w dowolnym kierunku.

 

Jaki jest twój następny krok? Co planujesz dalej?

Chciałbym nauczyć się o front-endzie najwięcej, jak to możliwe i spróbować back-endu żeby zrozumieć, jak działają te wszystkie rzeczy w tle.

 

W naszej serii “Historie uczniów CodeBerry” rozmawiamy z naszymi uczniami, którym udało się znaleźć pracę dewelopera.

 

Chcesz nauczyć się programowania? Odwiedź naszą stronę i wypróbuj pierwsze 15 lekcji za darmo.