Od mikrofali do web developera – Historia Árpád Binecz

  • Reading time:4 mins read

Árpád Binecz (Bini) zaczynał jako programista stałego oprogramowania, pracował w startupie, założył własną firmę, a teraz tworzy strony jako młodszy web developer. Ciesz się wywiadem z jednym z naszych byłych uczniów w drugim odcinku “Historii sukcesów CodeBerry”.

Czym się zajmowałeś, zanim zacząłeś pracować jako web developer?

Skończyłem studia z elektrotechniki. Cztery lata pracowałem jako programista stałego oprogramowania w firmie motoryzacyjnej. Zdarzyło mi się też pracować zarówno w startupie, jak i we własnej firmie menadżerskiej, którą już sprzedałem.

Czym zajmuje się programista stałego oprogramowania?

Programista stałego oprogramowania tworzy obwody, nie dla komputerów, tylko dla mikrofali lub samochodów. Te obwody mają dawać oczekiwany efekt po naciśnięciu przycisku.

Czy twój pierwszy zawód ułatwił ci naukę?

W pewnym sensie, np. z algorytmicznym myśleniem.

 Web development jest ekscytującą i kreatywną dziedziną,

Czemu zdecydowałeś się zająć tworzeniem stron internetowych?

Po pierwsze bardzo interesuje mnie Internet rzeczy (Internet of Things). Znałem te narzędzia całkiem nieźle dzięki mojej pracy, ale nie miałem pojęcia, jak te rzeczy pojawiały się w przeglądarce. Byłem zaciekawiony. W końcu studiowałem inżynierię, żeby rozumieć, jak działają rzeczy. 🙂 Po drugie chciałbym kontynuować karierę przedsiębiorcy, a ten kierunek wydaje się do tego idealny, chciałbym zacząć od nietypowych stron, a następnie stworzyć małą agencję. Wiele osób z mojego otoczenia zrobiło podobnie i wygląda, że jest to wykonalne, a zarazem przyjemne jako praca.

Gdy ktoś cię pyta kim jesteś z zawodu, co odpowiadasz?

Zależy od tego, kto pyta – jakiś laik czy mój kolega ze szkoły technicznej. W pierwszym wypadku jestem początkującym pracownikiem IT, a w drugim młodszym twórcą stron internetowych.

Co to oznacza? Jak mija twój typowy dzień?

W Apertus Kft. tworzymy duże systemy IT. Ja jestem odpowiedzialny za małą część. Upraszczając: dostaję gotowy projekt i zmieniam go w stronę internetową. Pracuje nad wyglądem, ale na przykład klikalny przycisk nie jest moim zajęciem. Korzystając z porównania, tak opisałabym pracę web developera: jest to świetny początek, z tym rodzajem wiedzy, który łatwo przyswoić i który jednocześnie pozwala zacząć na dwóch nogach w tym bagnistym terenie, jakim są technologie sieciowe i rynek pracy IT.

Jakich języków używasz na co dzień?

HTML5, CSS3, SCSS, and Bootstrap. Zdarzyło mi się też raz użyć JQuery. Jako młodszy web developer tworzę te kawałki, z których główny programista składa gotową stronę.

Czy lubisz swoją pracę? 🙂

Tak. Moi koledzy są zabawni. Jedyne co mnie trochę boli to fakt, że czuję, że mógłbym pracować lepiej i uczyć się szybciej.

Jak długo zajęło ci szukanie pracy?

Poprzednią pracę opuściłem w czerwcu, zacząłem się uczyć w lipcu i znalazłem pracę przed końcem września. Propozycję dostałem przez znajomych.

Czy korzystałeś z innych źródeł niż CodeBerry gdy się uczyłeś?

Nie, tylko CodeBerry.

Czy możesz dać radę nowym uczniom, jako ktoś kto już to przeżył?

Wydaje mi się, że warto mieć rozeznanie w całej dziedzinie zanim wybierze się technologię, na której chce się skupić. Wystarczy znać jedną rzecz dobrze zamiast po kawałku z każdej. Na przykład HTML5, CSS3, SCSS i Bootstrap są dobrym połączeniem. Możesz z ich pomocą bez problemu zostać młodszym web developerem.

W naszej serii “Historie Sukcesu CodeBerry” rozmawiamy z naszymi byłymi uczniami, którym powiodła się kariera dewelopera. Jeśli chcesz wiedzieć jak, ten temat jest dla ciebie. 🙂

Chciałbyś nauczyć się programować? Odwiedź naszą stronę i spróbuj 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.