Ile trwa nauka programowania?

  • Reading time:10 mins read

W serii „Podstawy programowania” Szkoły Programowania CodeBerry omawiamy tematy związane z programowaniem – wszystkiego, co musisz wiedzieć na początek. Bądź na bieżąco z nowymi artykułami i znajdź odpowiedź na każde „co”, „dlaczego” i „jak”, które możesz mieć na temat kodowania!

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.

Podstawy programowania

 

Jak możemy zdefiniować „naukę programowania”?

A więc zdecydowałeś się podjąć wyzwanie nauki programowania. 

Jak z każdą długoterminową inwestycją prawdopodobnie zastanawiasz się nad tymi trzema pytania: „Ile to będzie kosztować?”, „Jakie są tego korzyści” i wreszcie „Ile trwa nauka programowania?”. 

Zanim spróbujemy policzyć, ile to potrwa, powinniśmy najpierw zacząć od czwartego pytania, którym jest: „Co to oznacza nauczyć się programowania

Dla niektórych nauka programowania może oznaczać znajomość metodyki tworzenia aplikacji mobilnej od zera, posiadanie umiejętności pozwalających na zdobycie pracy jako pełnoetatowy programista lub po prostu umiejętność pisania podstawowych linii kodu do osobistego projektu. W zależności od tego, jak zdefiniujesz „umiejętność kodowania”, Twoje ramy czasowe mogą się znacznie różnić. 

To ile trwa nauka programowania, zależy od zwykle od kilku czynników, np.:

  • Trudności języka programowania 
  • Metody nauki
  • Częstotliwości i intensywności nauki
  • Poprzedniego doświadczenie

Zobaczmy, jak te czynniki mogą wpłynąć na czas potrzebny do nauki programowania.

 

Język programowania

Nie wszystkie języki programowania zostały stworzone jednakowo – i jest to właściwie dobra rzecz. Chociaż nie są to techniczne języki programowania, HTML i CSS są niezwykle użyteczne i znacznie łatwiejsze do opanowania. Nawet po kilku tygodniach intensywnej nauki, można naprawdę dobrze poznać te języki i nauczyć się ich używać na podstawowym poziomie. 

Języki programowania, takie jak JavaScript czy Python, są uznawane za języki średnio zaawansowane, które wymagają znacznie więcej nauki i ciężkiej pracy. Dobra wiadomość jest taka, że twórcy stron internetowych front-endu muszą znać jedynie HTML, CSS i JavaScript. Innymi słowy, można rozpocząć profesjonalną karierę w programowaniu tylko z dwoma łatwymi do nauczenia się językami i jednym językiem średnio zaawansowanym.

Bardziej zaawansowane języki, takie jak Java i C++, mogą potrzebować wielu lat nauki oraz całego życia na opanowanie ich. Nawet dla profesjonalnych programistów z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w tych językach, jest to wciąż trwający proces – aby stać się prawdziwym ekspertem. 

 

Metody nauki

Jest wiele dostępnych opcji dla tych, którzy chcą nauczyć się programowania. Najbardziej  tradycyjną opcją byłyby studia, z kolei bootcampy programistyczne i szkoły internetowe stanowią dla nich świetną alternatywę. 

Na studiach zdobędziesz obszerną wiedzę z zakresu rozszerzonej matematyki, elektroniki i innych dziedzin. Jednak większość czasu spędzisz również na nauce pojęć, a nie technicznych umiejętności. Musisz więc zainwestować swój osobisty czas, aby nauczyć się danego języka, a ukończenie studiów zajmie Ci od 4 do 5 lat.

Więc jeśli Twoim głównym celem jest nauczenie się jak programowania tak szybko jak to możliwe, uzyskanie stopnia naukowego w dziedzinie informatyki prawdopodobnie nie jest dla Ciebie właściwym wyborem. 

Popularną alternatywą dla tradycyjnych kursów jest uczestnictwo w bootcampie programowania. Te ultra intensywne programy traktują naukę programowania jak obóz wojskowy i starają się przyspieszyć ten proces. Trwają one zazwyczaj około 3 miesięcy i uczą tego, co musisz wiedzieć, aby otrzymać pierwszą pracę – jeśli uczysz się szybko i masz doskonałą pamięć, z pewnością świetnie poradzisz sobie na bootcampie. Jeżeli jednak nauka zajmie Ci więcej czasu niż przeciętnej osobie, możesz poszukać innej opcji. 

Tym sposobem przechodzimy do kursów online. Internetowe kursy zapewniają zdrową równowagę między przyspieszoną nauką a stałym uczeniem się. W języku polskim oznacza to uczenie się w stałym tempie, które stymuluje mózg, nie przytłaczając go. W odróżnieniu od studiów lub bootcampów programowania kurs online pozwala wziąć lekcje zgodnie z Twoim planem – lub tyle, w jakim stopniu Twój mózg Ci na to pozwala. Aby ukończyć kurs online, możesz spodziewać się zajęć w dowolnym miejscu od 3 do 6 miesięcy. 

 

Częstotliwość i intensywność nauki

Nauka programowania jest niezwykle podobna do nauki drugiego języka. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś przywileju uczenia się innego języka, być może udało Ci się zauważyć, że częstotliwość i intensywność nauki wpłynęły na Twoją efektywność. 

Nauka zbyt wielu nowych słów i gramatyki za jednym razem może Cię przytłoczyć i spowodować, że łatwo zapomnisz o tym, czego się wcześniej uczyłeś. Z drugiej strony, uczenie się zbyt mało oraz zbyt mało ćwiczeń nie robi na Twoim umyśle wrażenia z dawką nowych informacjach. To jest to, co nazywamy intensywnością uczenia się. 

Częstotliwość uczenia się odnosi się do tego, jak często się uczysz lub ćwiczysz to, czego się nauczyłeś. Czy bierzesz udział w kursach programowania codziennie, tygodniowo czy miesięcznie? Oprócz intensywnych sesji uczenia się musisz często brać w nich udział, aby zachować świeżość umysłu. 

Dlatego też, utrzymanie optymalnej częstotliwości i intensywności uczenia się będzie miało bezpośredni wpływ na to, jak długo trwa nauka programowania. Jeśli częstotliwość lub intensywność Twojego uczenia się jest zbyt wysoka, lub zbyt niska, możesz zapomnieć o tym, czego się uczyłeś i w efekcie będziesz ciągle powtarzać ten sam materiał.

To oczywiście spowalnia cały proces nauki. 

 

Poprzednie doświadczenie

Wierz mi lub nie, ale kurs programowania, na który uczęszczałeś 10 czy 20 lat temu mogą pomóc Ci w nauce tu i teraz. Ludzki umysł ma niezwykłą zdolność magazynowania starych wspomnień i wiedzy, o których można by pomyśleć, że zostały utracone. 

Używając osobistego przykładu, byłem w stanie nauczyć się HTML w zawrotnym tempie dzięki fundamentom, które poznałem na kursie w liceum. Nie posługiwałem się HTML prawie 10 lat, ale moja pamięć jakoś wróciła, jak tylko zacząłem pisać na komputerze. 

Jeśli niedawno nauczyłeś się lub może obecnie używasz języka programowania, te fundamenty pomogą Ci nauczyć się kolejnego języka jeszcze szybciej. Pomyśl o naszym przykładzie z drugim językiem. Jeśli znasz język francuski, następnym razem nauka kolejnego romańskiego języka będzie znacznie łatwiejsza.

 

Twoje krótkoterminowe cele

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykuły, „nauka programowania” może mieć wiele różnych znaczeń. Jeśli Twoim celem jest napisanie kodu dla czegoś małego, na przykład strony internetowej na własne wesele lub osobistego projektu, może to zająć tylko kilka tygodni. 

Z drugiej strony, otrzymanie pierwszej pracy jako programista, najprawdopodobniej zajmie Ci od 150 do 200 godzin praktyki (3-4 miesiące w intensywnym bootcampie).

 

Wniosek – ile trwa nauka programowania?

Istnieje wiele czynników, które decydują o tym ile trwa nauka programowania. Twoja osobista definicja nauki programowania, metoda nauki, intensywność i częstotliwość nauki oraz Twoje dotychczasowe doświadczenia z programowaniem. 

Kursy online nie tylko zapewniają największą elastyczność i swobodę, ale także zachowują równowagę między intensywnym programem nauczania w bootcampie programowania, a zbyt pojęciowym programem, który można znaleźć na studiach. Kursy online pozwalają na naukę w tempie, które najbardziej Ci odpowiada. 

Jeśli uczysz się programowania po raz pierwszy i masz minimalne doświadczenie, zalecamy zacząć swoją przygodę od HTML, CSS oraz JavaScript – zanim przejdziesz do bardziej skomplikowanych języków. Dadzą ci one narzędzia, za pomocą których można konstruować zaawansowane rzeczy w sieci, a następnie będziesz na drodze do udanej kariery programistycznej.

 

W serii „Podstawy programowania” Szkoły Programowania CodeBerry omawiamy tematy związane z programowaniem – wszystkiego, co musisz wiedzieć na początek. Bądź na bieżąco z nowymi artykułami i znajdź odpowiedź na każde „co”, „dlaczego” i „jak”, które możesz mieć na temat kodowania!

Podstawy programowania

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.

Learn to code and change your career!

100% ONLINE

IDEAL FOR BEGINNERS

SUPPORTIVE COMMUNITY

SELF-PACED LEARNING

Not sure if programming is for you? With CodeBerry you’ll like it.