W serii „Przewodnik dla początkujących” Szkoły Programowania CodeBerry będziemy odpowiadać na pytania, które możesz mieć odnośnie tego, jaki język programowania wybrać, ile pieniędzy będziesz zarabiać, co możesz zrobić jako programista stron internetowych oraz od czego zacząć.

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.

Języki programowania

Zastosowania dla PHP

Jeśli jesteś zainteresowany zostaniem programistą stron internetowych, bez wątpienia słyszałeś o PHP.

PHP jest jednym z najbardziej użytecznych języków, których możesz nauczyć się na początku swojej kariery pod względem programowania stron internetowych, ponieważ jest stosunkowo łatwy do nauki i daje dostęp do wielu ciekawych miejsc pracy od samego początku. Istnieje również duża szansa, że Twoje pierwsze projekty i prace jako web developera będą wymagały zaznajomienia się z tym językiem skryptowym.

Jednym z głównych powodów, dla których istnieje tak wiele możliwości dla programistów PHP, jest fakt, że WordPress – najpopularniejszy internetowy konstruktor stron internetowych – działa w PHP. W rzeczywistości ponad 60 milionów stron internetowych korzysta z WordPressa, w tym także 30% z 10 milionów najlepszych.

Nawet jeśli uczysz się PHP wyłącznie w celu pracy z WordPressem, i tak uzyskasz niesamowity zwrot z inwestycji. Jako deweloper PHP możesz opracowywać i sprzedawać szablony oraz wtyczki do WordPressa, co jest świetnym sposobem na zarobienie odrobiny gotówki, gdy dopiero zaczynasz.

Jednak PHP wykracza daleko poza WordPress; jest on używany przez wiele firm internetowych. W 2018 roku 83,5% stron internetowych używało PHP jako języka skryptowego po stronie serwera, w tym także takich gigantów technicznych jak Facebook, Tumblr i Slack. Innymi słowy, znajomość PHP może naprawdę otworzyć wiele drzwi dla Ciebie jako twórcy stron internetowych.

Czym jest język PHP?

Ten serwerowy język skryptowy jest powszechnie używany w back-endzie do zadań takich jak zarządzanie danymi na serwerach.

PHP został stworzony przez Rasmusa Lerdorfa w 1994 roku i pierwotnie był nazwany „Personal Strona Główna Page”. Teraz skrót ten oznacza „Hypertext Preprocessor”.

PHP może być osadzony w kodzie HTML i został stworzony do zarządzania osobistą stroną internetową Lerdorfa. PHP nigdy nie był tak naprawdę zaprojektowany, ani nawet nie miał być językiem programowania. Zamiast tego, rozwijał się organicznie. Doprowadziło to do wielu niespójności w tym języku.

Od tego czasu społeczność podjęła wiele wysiłków, aby uczynić język PHP czystszym i bardziej spójnym – i odniosła sukces.

Oprócz dużej społeczności i wielu możliwości pracy, PHP jest łatwy do nauczenia się i nie wymaga od Ciebie podstaw. Przy tak wielu dostępnych szablonach, wtyczkach i stronach internetowych dla WordPressa, możesz po prostu wziąć jakiś istniejący wcześniej kod i edytować go, aby stworzyć coś nowego.

PHP jest również niezwykle szybki w konfiguracji na Twoim komputerze i nie zajmie wiele dni, jak niektóre inne języki programowania. Jakby to nie było wystarczająco proste, większość witryn hostingowych ma już zainstalowane PHP na serwerze, co sprawia, że Twoja praca jest bardzo prosta. Jeśli kiedykolwiek napotkasz problemy w przyszłości, w Internecie jest duża, aktywna społeczność i mnóstwo dokumentacji do pomocy.

Jak wygląda programowanie w języku PHP?

Oto jak wygląda język PHP na przykładzie klasycznego „Hello World”:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <title>PHP Test</title>
  </head>
  <body>
    <?php echo '<p>Hello World</p>'; ?>
  </body>
</html>

Jak widać, kod PHP jest osadzony w dokumencie HTML. PHP nie musi być zawarty w HTML-u, ale po prostu dobrze działają one razem. 

Ponieważ nie jest konieczne osadzanie PHP w HTML, możemy również napisać taką instrukcję:

<?='Hello world'; ?>

Ile zarabiają programiści PHP?

Według danych z portalu nofluffjobs, programiści PHP w Polsce zarabiają od 6 000 zł miesięcznie, do 12 000 – i pracują na swoim obecnym stanowisku przez okres krótszy niż 1 rok.

Jak nauczyć się języka PHP?

PHP jest znany jako język przyjazny dla początkujących i łatwy do nauczenia się. Z tego powodu wielu programistów decyduje się na rozpoczęcie nauki PHP zaraz po nauce takich języków jak HTML, CSS i JavaScript. W ten sposób mogą oni rozpocząć pracę w back-endzie, podczas gdy już zarabiają pieniądze i zdobywają doświadczenie w rozwoju front-end.

Jeśli chcesz nauczyć się języka PHP, jest kilka kroków, które możesz zrobić:

Pierwszym krokiem jest zapisanie się na dobry kurs online lub bootcamp, który nauczy Cię PHP. Ponieważ w porównaniu z innymi językami programowania jest to dość proste do nauczenia i zrozumienia, można łatwo nauczyć się PHP bez konieczności posiadania formalnego wykształcenia.

Drugim krokiem do nauki języka PHP jest znalezienie dobrych materiałów drukowanych i cyfrowych, które można studiować w wolnym czasie. Dostępnych jest wiele książek i podręczników, które mogą nauczyć Cię programowania w PHP, a także filmów i tutoriali online. Ponieważ PHP istnieje od tak długiego czasu, możesz nawet znaleźć kilka dobrych książek o programowaniu w PHP w swojej lokalnej bibliotece.

Trzecim krokiem jest poszukiwanie społeczności internetowych i forów dyskusyjnych, gdzie można uzyskać pomoc od bardziej doświadczonych programistów PHP. Kontynuuj ćwiczenia i pytaj społeczność, kiedy nie będziesz w stanie samemu znaleźć rozwiązania. Zarówno Slack, jak i Reddit posiadają społeczności, w których programiści PHP aktywnie dyskutują na pokrewne tematy i odpowiadają na pytania.

Jak długo zajmuje nauka PHP?

To, ile trwa nauka programowania, zależy od metod, których używasz, twojego podejścia do nauki oraz od tego, ile godzin inwestujesz tygodniowo. Zależy również od tego, jak zdefiniujesz „umiejętność programowania”. Jednak ze względu na jego niesamowitą prostotę, można oczekiwać, że poznasz podstawy PHP w zaskakująco krótkim czasie.

Nawet jeśli nie masz żadnego wcześniejszego doświadczenia w programowaniu, prawdopodobnie możesz spodziewać się, że spędzisz od kilku dni do kilku tygodni, aby osiągnąć możliwą do wykorzystania wiedzę o PHP. Nauczenie się dodatkowych funkcji i uzyskanie wystarczającego komfortu z PHP, aby stać się profesjonalnym programistą, zajmie prawdopodobnie około 3 miesięcy.

Czy język PHP jest dla mnie odpowiedni?

Aby określić, czy dany język programowania jest odpowiedni dla Ciebie, musisz najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób jest on zgodny z Twoimi długoterminowymi celami.

Nauka języka PHP to świetne miejsce dla początkujących. Pozwala zaangażować się w rozwój back-endowy i w najkrótszym czasie zacząć otrzymywać zwrot z inwestycji.

Jednak w dzisiejszych czasach PHP ogranicza się głównie do WordPressa, a w celu osiągnięcia maksymalnych szans na zatrudnienie, polecamy początkującym użytkownikom zacząć od bardziej popularnych języków, takich jak HTML, CSS i JavaScript. Nauka tych trzech języków pozwoli Ci stać się bardziej wszechstronnym programistą.

 

Aby dowiedzieć się, czy PHP jest dla Ciebie odpowiedni, zapoznaj się z naszym artykułem „Jaki język programowania wybrać?”. Tam dowiesz się o wielu innych językach programowania i co możesz z nimi zrobić.

W serii „Przewodnik dla początkujących” Szkoły Programowania CodeBerry będziemy odpowiadać na pytania, które możesz mieć odnośnie tego, jaki język programowania wybrać, ile pieniędzy będziesz zarabiać, co możesz zrobić jako programista stron internetowych oraz od czego zacząć.

Języki programowania

 

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.