W serii „Podstawy programowania” Szkoły Programowania CodeBerry omawiamy tematy związane z programowaniem – wszystkiego, co musisz wiedzieć na początek. Bądź na bieżąco z nowymi artykułami i znajdź odpowiedź na każde „co”, „dlaczego” i „jak”, które możesz mieć na temat kodowania!

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.

Podstawy programowania

Cel: Krótkie podsumowanie różnych płatnych lub bezpłatnych, offline lub online kursów programowania, technologii do nauczenia, jak również ram czasowych i harmonogramu. 

Zanim zaczniesz – krok 0

Jeśli zastanawiasz się nad poznaniem świata programowania, być może chcesz najpierw zapoznać się z dostępnymi opcjami nauki od podstaw. Aby móc wybrać spośród różnych kursów programowania dla początkujących dostępnych na rynku, musisz wiedzieć, czego możesz oczekiwać od lekcji wprowadzających, dla młodszych programistów i dla tych obeznanych z podstawami. W tym właśnie postaraliśmy się Ci pomóc, przygotowując poniższe podsumowanie.

Zmiana kariery zawodowej, powrót na rynek pracy z dziećmi, lub szukasz kursów programowania dla dzieci? 

Istnieje kurs dla Ciebie, niezależnie od Twojej sytuacji

Struktura kursów szkoleniowych zależy głównie od grupy docelowej, dla której są one przeznaczone. Programy skierowane do dzieci, licealistów, osób chcących zmienić karierę zawodową lub matek próbujących wrócić na rynek pracy są różnie ułożone i wykorzystują różne metodologie. Młodsi uczniowie mogą ćwiczyć podstawy analitycznego myślenia i programowania, wykorzystując do tego celu zabawę. Matki mogą przyłączyć się do programów szkoleniowych dostosowanych do ich stylu życia, zwłaszcza gdy ich dzieci są jeszcze małe i wymagają wiele uwagi: kursy te są organizowane w czasie, gdy dzieci są w szkole, wspierając w ten sposób życie rodzinne, pomagając wypracować nową rutynę pozwalającą matkom na naukę nowego zawodu. 

Osoby, które chcą się uczyć, a jednocześnie pracować lub uczęszczać na studia, mogą wybierać spośród kursów w niepełnym wymiarze godzin. Inni mogą chcieć zdobyć umiejętności niezbędne do rozpoczęcia kariery w branży IT szybciej, w ciągu kilku miesięcy, a nawet tygodni. Dla nich bootcampy będą idealną opcją: chociaż wymagają one 8-10 godzin spędzonych na nauce dziennie (co jest odpowiednikiem pracy w pełnym wymiarze godzin) to oferują naukę w bardzo szybkim tempie.  

Jednak struktura kursu nie musi całkowicie zależeć od grupy docelowej. Niektórych technologii po prostu nie da się nauczyć przy kilku miesiącach intensywnego szkolenia. W następnej części artykułu zostaną omówione technologie i kilka innych czynników wpływających na wybór kursów.

Niektóre z kursów programowania dostępnych dla różnych grup docelowych:

 

Co chcesz robić w przyszłości? Jaką pracę dla siebie widzisz? 

Od tego powinien zależeć Twój wybór technologii.

Różne dziedziny i stanowiska w IT wymagają wiedzy z zakresu różnych technologii. Aby wybrać odpowiedni język programowania do nauki, musisz dowiedzieć się, co dokładnie chcesz robić – najlepiej już na wczesnym etapie planowania swojej nowej kariery. Pełnoprawni twórcy stron internetowych potrzebują zupełnie innego zestawu umiejętności niż te, które są potrzebne do tworzenia gier lub pracy ze sztuczną inteligencją. Różne ścieżki kariery mają różne warunki pracy i różne zakresy płac, a języki programowania, których musisz się nauczyć, zawsze będą zależeć od tego, w którym kierunku chcesz iść. Jako programista możesz być freelancerem, rozpocząć swój własny projekt lub pracować w małym start-upie, lub międzynarodowej firmie.

Jeśli chcesz pracować w dużej firmie z bezpiecznym zapleczem, możesz potrzebować bardziej złożonej wiedzy z zakresu programowania. Ukończenie kursu programowania w JavaScript da Ci cenne umiejętności, które mogą być wykorzystane w niezliczonych obszarach, a nauka bardzo złożonego języka programowania C++ (co zdecydowanie nie jest zalecane dla początkujących) uczyni Cię bardzo wartościowym pracownikiem.

 Istnieją kursy programowania dla androida, zaprojektowane specjalnie do tworzenia aplikacji mobilnych, gdzie można także dostać się do różnych obszarów rozwoju Internetu poprzez front-end i back-end. Solidne poznanie i zastosowanie samych języków HTML, CSS i JavaScript może wystarczyć do budowania zaawansowanych i znaczących stron internetowych, ale do zagłębiania się w naukę o danych, należy wybrać takie języki jak R lub Python.

Moglibyśmy wymieniać dalej, ale chodzi o to, by zacząć w takim kierunku, który doprowadzi nas do wybranego celu. 

 

Oto kilka specjalistycznych kursów programowania dla początkujących:

Długość kursu programowania dla początkujących, harmonogram, tempo i mentoring.

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, szkoły programowania oferują kursy programowania dla początkujących o różnej długości: kilka tygodni, miesięcy, a nawet kilka lat. Długość kursu zależy od objętości materiału do nauki i harmonogramu kursu.

Kursy, które mogą być ukończone w ciągu kilku tygodni, w większości przypadków funkcjonują jako wprowadzenie do świata kodowania – pomagają zdecydować, czy ta ścieżka jest dla Ciebie właściwa i w jakim kierunku podążać. Super intensywne kursy, czyli bootcampy, zazwyczaj zajmują cały dzień, ale dają ci możliwości niezbędne do rozpoczęcia nowej kariery i nauczą Cię złożonego zestawu umiejętności w ciągu kilku miesięcy. Inne kursy programistyczne zajmą tylko kilka godzin w tygodniu, ale będą trwały przez wiele miesięcy i prawdopodobnie będzie trzeba odrobić również swoją pracę domową.

Innym istotnym czynnikiem do rozważenia jest to, czy jest to kurs online, czy też odbywa się on w trybie offline, w prawdziwej klasie. Zaletą szkolenia na kampusie jest to, że można współpracować z innymi uczniami w czasie rzeczywistym. Może Ci to dać zewnętrzną motywację i pewność siebie, a ponadto możesz wtedy korzystać z profesjonalnego sprzętu i technologii.

Kursy online różnią się od siebie harmonogramem, który może być ustawiony jako nauczanie zdalne z ustalonym harmonogramem zajęć i pracy w grupach, lub może pozwolić uczniom na postępy w ich własnym tempie. Wybór tej opcji ma tę zaletę, że można uczyć się w dowolnym miejscu, zwykle z częściowo lub całkowicie elastycznym harmonogramem, w swoim własnym tempie. Możliwość ustawienia własnego planu zajęć jest świetna, ale wymaga dużej wytrwałości i pewnej samodyscypliny, by móc go w pełni wykorzystać. Oczywiście, te cechy są również ważne, jeśli uczysz się w klasie lub z lokalną społecznością.

Postępami będzie kierował najczęściej mentor, ale różne szkoły mają różne rozwiązania w tym zakresie. Może być jeden mentor dla całej grupy uczniów lub mentorzy mogą być przypisani do każdego ucznia indywidualnie. Dość powszechnym podejściem jest umożliwienie uczniom samodzielnego osiągania postępów, z możliwością zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi od opiekuna w dowolnym momencie. 

Jeśli mentoring nie jest częścią danego kursu, możesz nadal zadawać pytania i wspierać się wzajemnie w wirtualnej społeczności studenckiej. Oczywiście istnieją również programy nauczania, w których musisz uczyć się sam.

  • Oferowanie samodzielnych kursów z internetową społecznością i wsparciem mentorów: CodeBerry 
  • Możesz również rozwijać się we własnym tempie i korzystać z konsultacji w It Academy 
  • Dla możliwości nauki po pracy, wieczorem: MongoDB
  • Oferowanie dłuższych, akredytowanych kursów z harmonogramem podobnym do szkolnego: Kodilla

Ważne jest, aby kurs programowania dla początkujących był dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Rola praktyki w procesie uczenia się

Jak każda nowa umiejętność, której się uczysz, programowanie wymaga dużo praktyki, zanim można z niego pewnie korzystać. Nie każdy kurs zawiera w swoim programie nauczania taką samą ilość teorii i ćwiczeń praktycznych. Niektóre szkoły skupiają się na wspólnym tworzeniu projektu, w którym można nauczyć się nowych umiejętności poprzez pracę nad każdym etapem. Inne pozwalają na samodzielne kodowanie w celu stworzenia strony internetowej, aplikacji, gry itp. Istnieją nawet kursy z wykorzystaniem metod agile, coachingu i pracy zespołowej, które symulują środowisko korporacyjne.

Niektóre szkoły programistyczne organizują praktyki dla swoich absolwentów w firmach partnerskich, aby mogli oni pogłębić swoją wiedzę jako płatni stażyści.

 

Szkoły programowania z gwarancją zatrudnienia? Opcje z przedpłatą czy zapłatą odroczoną?

Krótka notatka na temat struktur płatności

Wiele szkół programistycznych oferuje teraz pomoc w znalezieniu pracy, a niektóre dają pełną gwarancję zatrudnienia. Oznacza to, że jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniej pracy w określonym czasie po ukończeniu kursu, otrzymujesz zwrot pieniędzy, a w przypadku kursów z odroczoną zapłatą – nie musisz płacić czesnego. Jeśli Twoje polowanie na pracę zakończy się sukcesem, możesz zapłacić za kurs z pensji, którą zarobisz jako programista. Istnieje szeroka gama kursów w zakresie opłat i opcji płatności, w tym darmowe kursy programowania, edukacja finansowana przez państwo oraz różne stypendia.

Możesz uczyć się z gwarancją pracy w CodeCool, Craftin’ Code.

Jak widzisz, jest wiele opcji do wyboru, musisz tylko znaleźć tę, która jest dla Ciebie najlepsza. Mnogość dostępnych kursów może wydawać się teraz nieco przytłaczająca, ale nie panikuj – wszystko, czego potrzebujesz to trochę planowania, samoświadomości i badań, aby zbliżyć się o krok do podjęcia właściwej decyzji o tym, gdzie zacząć uczyć się programowania.

 

Dzięki za przeczytanie. Do zobaczenia w następnym artykule.

 

W serii „Podstawy programowania” Szkoły Programowania CodeBerry omawiamy tematy związane z programowaniem – wszystkiego, co musisz wiedzieć na początek. Bądź na bieżąco z nowymi artykułami i znajdź odpowiedź na każde „co”, „dlaczego” i „jak”, które możesz mieć na temat kodowania!

 

Podstawy programowania

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.