László Békéssy skończył studia jako inżynier robotyki i obecnie pracuje jako deweloper, poza tym jest współzałożycielem i CEO Szkoły Programowania CodeBerry. W trakcie wywiadu dowiedzieliśmy się o samopiszącym się kodzie, projektach, które zafascynowały Laciego, o uprzedzeniach, które spotkał w IT oraz czemu uważa, że pełna swoboda jest ważna w pracy.

Mieszkam w: Budapeszcie na Węgrzech.

Pracuję w: Szkole Programowania CodeBerry

Do pracy używam: iPhone, Dell, Windows + moje komputery pełne systemów UNIX

Mój styl pracy jednym słowem: gotowy. (Ciężko to opisać jednym słowem, bo „gotowy” ma różne znaczenia, dla różnych ludzi. Pozwolę sobie zacytować Marsellus Wallace: jeśli coś jest gotowe, to jest gotowe. Nie można dodać nic więcej.)

 

Gdy ktoś cię pyta kim jesteś z zawodu, co odpowiadasz?

Zaczynam filozofować o istocie profesji, powołania i pracy oraz pytam, czy pytający znalazł już swoje powołanie. Nie lubię odpowiadać na to pytanie, bo jest to drugi najpopularniejszy small talk po „Co u ciebie?”, a ja wolę głębsze konwersacje niż to.

Poza tym odpowiadam, że jestem zarówno dyrektorem szkoły (CodeBerry), jak i ekspertem automatyzacji, tworzącym boty.

Powiedz mi, proszę, co związanego z programowaniem robisz?

Automatyzuję zadania, które trzeba wykonać więcej niż trzy razy.

Wewnątrz produktu (dokładniej CodeBerry) klienci mają długie i zróżnicowane życie. Musimy śledzić ich od momentu pojawienia się na stronie i kliknięcia przycisku.

Moim zadaniem jest dbanie o to, żeby interakcja z naszym potencjalnym uczniem na naszej stronie działała w pełni automatycznie. Na przykład dbam o:

 • Możliwość rejestracji i mail potwierdzający.
 • Możliwość płatności.
 • Śledzenie użytkowników w celach analitycznych.
 • Poprawność automatycznych wiadomości email, gdy tylko są potrzebne.
 • Wysyłanie faktur.
 • Możliwość śledzenia, dzięki której kampanii reklamowej nas znaleźli.
 • Odebranie dostępu po usunięciu subskrypcji oraz o zwrot pieniędzy.

Co więcej, wykonuję wiele innych zadań w tle, żeby nasze produkty działały niezawodnie. Nie łatwo jest zapewnić, żeby po awarii serwera wszystko wracało do stanu sprzed awarii, ale jest to całkowicie automatyczny proces. Dzięki temu możemy spokojnie spać każdej nocy.

Jak wygląda twoje stanowisko pracy?

Głównie pracuję z domu, czasem z kawiarni, ale to mniej wygodne rozwiązanie. Na moim biurku są trzy ważne rzeczy: (oczywiście) mój laptop, słuchawki (zawsze słucham muzyki w trakcie pracy, bez żartów, zawsze) i dwa różne krzesła (wiele siedzę, więc zmieniam je co jakiś czas).

Planuję zainwestować w biurko do pracy na stojąco; na pewno pomogłoby poprawić komfort mojej pracy. A i jeszcze często mam wodę lub herbatę, żebym miał co pić i częściej wstawał.

Biurko Laci (Źródło: László Békéssy)

Kiedy, gdzie i jak nauczyłeś się programować?

Podczas zajęć na uniwersytecie. Tak naprawdę zacząłem się uczyć, gdy miałem 14 lat, ale do końca studiów nie wydawało mi się to interesujące, dopóki nie zaczęliśmy się uczyć o samo generującym się kodzie i automatyzacji robotów. Jeśli poprawnie przedstawimy moją filozofię, powiedziałbym, że chciałbym, by wielu ekspertów IT zaczęło pracować nad przydatnymi rzeczami, zamiast tego, czym się teraz zajmują. Jeśli chcielibyśmy powiedzieć to dosadniej, możemy powiedzieć, że chciałbym odebrać pracę wielu osobom w IT. 🙂

Jakie są możliwe ścieżki kariery dla dewelopera? Jak długo zajmuje Ci znalezienie pracy?

Nigdy nie szukałem. Inżynierzy, deweloperzy, specjaliści IT i inżynierowie elektrycy są zawsze potrzebni. Poza tym mam dyplom inżyniera elektryka ze wskazaniem na IT (wbudowane systemy).

Jak wygląda twój plan tygodnia?

Tak mniej więcej wygląda mój typowy tydzień:

 • Poniedziałek: cały dzień spędzam na spotkaniach (ustalając strategię i zadania), żeby mieć je z głowy przez całą resztę tygodnia.
 • Wtorek: rano mamy dyskusję o długoterminowych celach, później spotykam się zazwyczaj z kimkolwiek muszę.
 • Środa-czwartek: jestem cały dzień w domu, nikt mi nie przeszkadza. Czasem pracuję 10-12 godzin, chociaż, gdy mam coś jeszcze do zrobienia pracuję „tylko” 6. To są wartości netto, bez lunchu, rozmów i przerw na toaletę.
 • Piątek: zaczynamy od podsumowania tygodnia, a potem planujemy następny. Moje zajęcia popołudniowe nie są stałe.
 • Sobota – niedziela: w 80% przypadków są wolne. Jednak jako przedsiębiorca, czasem po prostu muszę pracować cały czas.

Oto jak mniej więcej minął mój poprzedni rok. Jestem bardzo zadowolony z elastyczności mojej rutyny, bo sam decyduję o swoich godzinach pracy i nie muszę ciągle jeździć do biura. Zawsze mam kilka dni, gdy mogę pracować bez zakłóceń, co jest marzeniem każdego dewelopera.

Czy jest coś co zaskoczyło cię w tej pracy?

Nigdy nie sądziłem, że kiedyś będę tyle programował. Ale jestem szczęśliwy, że mam możliwość tworzyć rzeczy, zwłaszcza gdy pracuję nad projektami, które mnie wewnętrznie motywują.

Czy wiesz coś, co zaskoczyłoby zwykłych ludzi?

Niestety ludzie zazwyczaj kończą rozmowę, gdy słyszą „IT” i „programowanie”, mówiąc, że nie są dobrzy z matematyki. Jednakże myślę, że IT jest interesujące i nie tak skomplikowane, nie wspominając o tym, że jest to coś, o czym można mówić w sposób zrozumiały dla wszystkich. Mój przyjaciel i ja lubimy prześcigać się w tym, kto wytłumaczy coś skomplikowanego z IT, fizyki, i matematyki za pomocą kota i pudełka (inspirowani kotem Schrödingera). Poza jednym (splot) jak na razie daliśmy radę ze wszystkim. 🙂

Wracając do pytania, wszystko, co mnie interesuje w IT, może zaskoczyć (lub znudzić) normalnego człowieka. Zwłaszcza automatyzacja:

– Czy możesz napisać program, który skopiuje wszystkie zdjęcia z twojego telefonu na twój komputer, zmieni ich nazwy, uporządkuje według daty i prześle do internetu?

– Jasne, daj mi 10 minut.

Z kim pracujesz?

Pracuję ze współzałożycielami CodeBerry. Nasz zespół ma swoją historię. Pracujemy razem od 8 lat i mamy nasze ulubione projekty: Invisible University, YearCompass i SotePedia, są większymi przykładami.

Jak wygląda typowa ścieżka kariery w twoim zawodzie?

Nie mam dobrej odpowiedzi na to pytanie, bo moje codzienne zadania dotyczą czterech-pięciu zawodów. W firmie nazywamy je „kapeluszami”, bo przed każdym zadaniem ustalamy, kto nosi który kapelusz, oznaczające co każdy jest obecnie w stanie zrobić. Budowanie firmy, rozmowy z księgowym, konfigurowanie serwerów, tworzenie strategii lub pisanie kodu wymaga różnych umiejętności.

Przedstawianie się i deklarowanie kapeluszy to śmieszny rytuał, który robimy przed każdym spotkaniem. Jest to zabawna i jednocześnie wymagająca strona przedsiębiorczości.

Jakie macie plany, co chcecie dalej robić?

Obecnie jesteśmy w 100% skupieni na CodeBerry. Planujemy zostać stroną międzynarodową, co jest bardzo ekscytujące. Reszta jest sekretem przyszłości. Zobaczymy, co będzie.

Jaki inny zawód byś wybrał, gdybyś musiał? Dałbyś radę go zmienić?

Nie chciałbym zmienić.

Pięć lat temu podsumowałem, czego oczekuję od pracy. Oto co mi wyszło:

 • Mogę sam zarządzać swoim czasem. Nie ma potrzeby, żeby ktoś mnie nadzorował.
 • Mogę pracować nad projektami, które uważam za interesujące i przynoszącymi korzyści.
 • Pracuję z ponadprzeciętnymi ludźmi.
 • Pracuję z ludźmi, którzy umieją się komunikować.
 • Pracuję nad projektami, które mają wpływ na życia ludzi.
 • Moja praca przynosi pasywny zysk. Jeśli bym chciał, mogę przestać w każdej chwili.
 • Miejsce pracy jest nie dalej niż 15-20 minut od mojego domu.
 • Jeśli chcę, mogę pracować z domu.

Moja obecna praca spełnia wszystkie te kryteria.

Jakie zdolności powinien mieć dobry programista? Komu nie polecasz tego zawodu?

Myślę, że można być w czymś dobrym, jeśli lubi się to robić. Na szczęście obecnie, programowanie stało się trochę jak pływanie: możesz spróbować i kontynuować, jeśli ci się spodobało lub odejść, jeśli nie. Jeśli lubisz księgowość lub podawanie jedzenia, zajmij się tym. Jeśli nie, zostaw to. Rozumiesz, co mam na myśli.
Dlatego zawsze warto spróbować wykroczyć poza swoje możliwości, a potem albo to pokochać, albo zostawić.

Jaka jest twoja ulubiona część?

Tworzenie i skupianie się na rzeczach.

Jak już wcześniej mówiłem, zawsze słucham muzyki podczas pracy, bo dzięki temu w niedużej niż 5 minut jestem w stanie się w pełni skoncentrować na jednej rzeczy. Słucham trance z kobiecym głosem, chill step lub progressive trance — mają podobne tempo do moich fali mózgowych.

Co najbardziej cię denerwuje? Jakie są trudności i zagrożenia w twoim zawodzie?

W niektóre dni wszystko idzie sprawnie. Każda linijka kodu, którą piszę działa, wszystko idzie gładko i kończę wszystkie zaplanowane zadania. Co więcej, robię parę dodatkowych rzeczy. To są te dni, które zapisuje sobie w kalendarzu; zdarzają się raz albo dwa razy w roku.

Są też cięższe dni. Dwadzieścia procent mojej pracy to samo programowanie, a 80 to debugowanie i testowanie. Czasem zwracam się o pomoc do społeczności StackOverflow, pytając o rozwiązanie i korzystam z tego, co mi powiedzą, nawet nie rozumiejąc, jak to działa.

Naprawdę nie polecam tego zawodu ludziom, którzy nie lubią dociekania i odkrywania. Te rzeczy są niezbędne, by znaleźć tę brakującą spację w kodzie, która przeszkadza całemu programowi poprawnie działać. 🙂

Jak stabilna jest twoja praca? Jak długo pracuje się dla jednej firmy?

Moja praca jest stabilna. Jestem szefem.

Szczerze nigdy nie pracowałem dłużej niż 2-3 lata w tym samym miejscu albo nad tym samym projektem i planuję to kontynuować.

Jeśli miałbyś poprosić o jedną rzecz w imieniu wszystkich deweloperów, co by to było?

Spróbuj programowania, może Ci się to spodoba. W takim wypadku będziesz wieść szczęśliwsze życie niż do tej pory.

Ile można zarobić w tym zawodzie (jako początkujący, doświadczony i weteran)?

Zacząłem swoją karierę w międzynarodowej firmie, więc moja pensja była typową pensją człowiek na dole drabiny korporacyjnej.

Nie powiedziałbym, że jestem doświadczonym weteranem, ale z moim obecnym stanem wiedzy, zapewne dostałbym pensję roczną 120000 zł. To nie musiałaby być pozycja dewelopera, raczej lidera zespołu technicznego lub menadżera.

Jak myślisz jaki jest najlepszy sposób na naukę programowania?

Wybierz projekt ze swojej listy „Powinienem” (lista rzeczy, które chciałbyś zrobić, ale zawsze nie ma na nie czasu…) i stwórz go.

Co sprawia, że warto nauczyć się programowania?

Nie warto, jeśli nie lubisz tego robić.

Jednak na pewno warto porzucić myśl, że możesz być dobrym deweloperem, jedynie gdy lubisz matematykę i fizykę. To po prostu tak nie działa. Mam przyjaciela farmaceutę, przedsiębiorcę, artystę i malarza, którzy lubią programować. Niektórzy z nich dla pieniędzy, inni dla swojej przyjemności. Ty też powinieneś spróbować.

 

W serii artykułów „Poznaj zespół CodeBerry” znajdziesz wywiady z naszymi współzałożycielami i kolegami, którzy mówią o tym, jak to jest być informatykiem w dzisiejszych czasach.

Chcesz dowiedzieć się jak kodować? Przyjdź i wypróbuj za darmo pierwsze lekcje w Szkole programowania CodeBerry.