Od inżyniera rolnictwa do twórcy stron internetowych -historia naszego ucznia Márton Radnóczi

  • Reading time:5 mins read

Droga do kariery twórcy stron internetowych nie musi być długa. Márton Radnóczi, Marci jest agronomem wyspecjalizowanym w rozwoju małych miejscowości. Od zawsze interesowały go produkty sieciowe i mobilne, w zeszłym roku w końcu zdecydował się poświęcić im więcej czasu. Teraz pracuje jako twórca stron internetowych w Apertus Ltd.

Mieszkam w: Budapeszcie na Węgrzech.

Pracuję w: Apertus Ltd.

Czas nauki w CodeBerry: 6 miesięcy

Do pracy używam: Oneplus One, PhpStorm, Adobe*

Gdy ktoś cię pyta kim jesteś z zawodu, co odpowiadasz?

W skrócie: Jestem twórcą stron internetowych. Buduję strony bez ich funkcjonalności. Moim zadaniem jest przetworzenie rysunków na kod, tak żeby pożądany wygląd pojawiał się w przeglądarce.

Czym zajmowałeś się, zanim zacząłeś programować? Czy miałeś z tym już wcześniej jakieś doświadczenie?

Pracowałem w finansach, zanim zostałem menadżerem w startupie. Nigdy nie uczyłem się programowania, po prostu miałem ogólne pojęcie, jak to działa i jaką logiką się kieruje.

Czemu zdecydowałeś się na naukę programowania i rozpoczęcie kariery twórcy stron internetowych?

Zawsze mi się to podobało – jako hobby. Czas mijał, a ja zagłębiałem się w powiązane tematy, czułem się niepowstrzymany. To na pewno było poczucie “flow”, którego nigdy nie miałem w swojej pracy. Spodobała mi się myśl robienia tego na pełny etat. 🙂

Opowiedz, proszę, gdzie teraz pracujesz, jakie są twoje zadania. Co robisz w ciągu typowego dnia lub tygodnia?

W Apertus Ltd. tworzymy różnej wielkości systemy sieciowe. Moim zadaniem jest tworzenie statycznych stron na podstawie projektów lub prostych rysunków. Zazwyczaj dostaję kilka obrazków, które kierują moją pracą. Pracuję jednocześnie nad wieloma projektami, ale zajmuję się jednym dziennie.

Jak długo szukałeś pracy? Czy ciężko było ją znaleźć?

Szukałem tylko tydzień, więc muszę przyznać, że było naprawdę łatwo. Spodziewałem się, że to nie zajmie długo, ale też, że nie aż tak krótko.

Droga do kariery twórcy stron internetowych nie musi być długa

Jak nauczyłeś się programowania i profesji twórcy stron internetowych? Z jakich kursów, książek, itp. korzystałeś?

Uczyłem się tylko z kursów online. Najpierw sprawdziłem się na kilku darmowych, a potem kupiłem dwa płatne, które się dopełniały. Oglądałem też tutoriale na YouTube, żeby lepiej zrozumieć niektóre tematy.

Co dało ci CodeBerry? Jak ci się u nas uczyło?

Największą zaletą CodeBerry jest to, że daje ogólny zarys całego procesu tworzenia strony, prowadząc cię krok po kroku przez każdy etap. To pomaga zdecydować, który z nich najbardziej cię interesuje.

Czy masz jakieś doświadczenia lub wskazówki, którymi chciałbyś podzielić się z początkującymi uczniami?

Tworzenie stron dzieli się na wiele różnych dziedzin. Warto wybrać kilka i skupić się na nich. Jeśli kiedyś będziesz potrzebować więcej, to możesz na bieżąco nauczyć się więcej.

Jaki jest twój następny krok? W jakim kierunku zamierzasz teraz iść?

Chciałbym nauczyć się jak najwięcej i wcielić w życie kilka moich pomysłów. Nie zapomniałem mojej rolniczej wiedzy, to będzie ekscytujące, zobaczyć jak mogę ją połączyć z IT.

 

W “Historiach Uczniów CodeBerry” prowadzimy rozmowy z naszymi absolwentami, którym udało się znaleźć pracę dewelopera i twórcy stron internetowych.

Chciałbyś nauczyć się programować? Odwiedź naszą stronę i spróbuj naszej pierwszej lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.