Programista a twórca oprogramowania – czym się różnią?

  • Reading time:13 mins read

Celem tego artykułu jest pokazanie, czym zajmuje się każdy informatyk. Pokażemy Ci, jakie są ich główne zadania oraz jakie są między nimi podobieństwa i różnice. Chcielibyśmy przedstawić obszerne podsumowanie, które wyjaśnia niektóre z najczęściej używanych wyrażeń dla osób, które nie są jeszcze zaznajomione z tym obszarem.

Należy zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach nie ma wyraźnie zaznaczonych granic pomiędzy poszczególnymi rolami – zależy to również od firm, wiedzy specjalistycznej czy określonego zlecenia, którego zadanie należy wykonać.

Jaka jest różnica między programistą a twórcą oprogramowania?

W życiu codziennym te dwa terminy są praktycznie wymienne, a obok terminów programowanie i tworzenie możemy jeszcze dodać kodowanie. Słowa programista, twórca oprogramowania  i koder mogą się wymieniać w większości sytuacji. Wszystkie opisują tę samą wiedzę i rolę – kogoś, kto używa języków programowania do tworzenia poleceń zrozumiałych dla komputera, za pomocą których można tworzyć oprogramowanie. 

I chociaż w życiu codziennym mogą oznaczać to samo, niektórzy pracodawcy mogą ustalić pewne różnice między tym, kogo uważają za twórcę oprogramowania i programistę. Niektórzy uważają, że tworzenie oprogramowania to szersze zadanie projektowe, które obejmuje podejmowanie decyzji na wysokim poziomie (np. programista projektujący bazę danych lub sposób przepływu danych między komponentami złożonego oprogramowania), podczas gdy programowanie zwykle odnosi się do pisania wierszy kodu na podstawie specyfikacji projektantów (np. naprawianie rozwijanego menu, które nie było poprawnie wyświetlane lub pisanie funkcji z określonym wejściem i wyjściem).

Jaka jest różnica między inżynierem oprogramowania a programistą?

Inżynier oprogramowania zawsze ma tytuł inżyniera, tj. wykształcenie wyższe na poziomie co najmniej licencjata w dziedzinie informatyki (informatyka inżynierska, informatyka projektowania programów itp.). Ich zadania i rolę określa dana firma, ale w każdym przypadku musi to być stanowisko programisty dla kogoś z wyższym wykształceniem.

Na uniwersytecie teoretyczne i matematyczne podstawy informatyki są wykładane z większym naciskiem niż programowanie praktyczne. Jako inżynier oprogramowania musisz dobrze rozumieć teoretyczną część tworzenia oprogramowania (np. projektowanie struktur danych, wydajność algorytmów), ale także część praktyczną. 

 

Jeśli firma nie poszukuje inżynierów oprogramowania, ale programistów lub twórców oprogramowania dyplom z uczelni wyższej raczej nie będzie koniecznym warunkiem zatrudnienia – bardzo możliwe, że umiejętności programistyczne nabyte podczas kursów i nauk indywidualnych są wystarczające do uzyskania pracy. Oczywiście szybkie uczenie się i otwartość na zdobywanie nowych umiejętności są niezbędne.

Stanowiska programisty i inżyniera oprogramowania mogą różnić się w zależności od firmy.

Jaka jest różnica między projektantem stron a twórcą stron?

Aby stworzyć piękną i dobrze funkcjonującą stronę internetową, należy zaangażować różnego rodzaju ekspertów. Projektanci odpowiadają za projekt wizualny i atmosferę witryny, podczas gdy projektanci stron (web designerzy) są odpowiedzialny za jej wygląd. Używają do tego programów graficznych (np. Photoshop, Illustrator, Sketch).

Muszą znać teorię kolorów, typografię oraz inne przydatne umiejętności graficzne, takie jak grafika wektorowa czy podstawowa znajomość typografii (ponieważ strona internetowa i materiały drukowane często wyglądają tak samo, warto wiedzieć, jak rzeczy na ekranie będą wyglądały na papierze).

Znajomość podstawowej struktury stron internetowych jest ważna. Projektantowi stron może okazać się przydatna znajomość podstaw HTML oraz CSS, aby języki budowy stron nie wydawały się jak z innej planety. Projektanci stron nie są jednak (zazwyczaj) programistami – są oni jedynie odpowiedzialni za wizualne aspekty strony.

 

Twórcy stron (web developerzy) to ci, którzy tworzą i utrzymują witrynę przy użyciu języków programowania (np. HTML, CSS, JavaScript lub, w zależności od zadania, Java, Python, PHP, SQL itp.). W przeciwieństwie do projektantów, twórcy stron internetowych są programistami, którzy piszą kod potrzebny do utrzymania strony.

Jaka jest różnica między projektantami UI i UX?

Pracując nad projektem UI (user interface – interfejs użytkownika), projektant musi wziąć pod uwagę potrzeby użytkowników i wygląd marki. Projektant UI tworzy wizualne aspekty interfejsu – takie jak kolory, ilustracje, przyciski itp. – używając głównie programów graficznych.

 

Podczas gdy projektując UX (user experience – doznania użytkownika), projektanci UX muszą dokładnie ocenić potrzeby użytkowników, więc przeprowadzają wywiady i proszą użytkowników o opinie. Na podstawie tych informacji projektanci UX tworzą strukturę, menu, elementy nawigacyjne i inne części witryny. Korzystają z oprogramowania, które zostało stworzone w celu projektowania i optymalizacji doświadczeń użytkownika.

 

Jaka jest różnica między programistą front-end, back-end i full-stack?

Front-end, również znany jako strona klienta jest częścią witryny, którą widzimy: przyciski, obrazki, tekst i interakcje – każdy program działający w kliencie (przeglądarce). Osoby, które tworzą interfejs (front-end) strony internetowej lub aplikacji mobilnej/internetowej oraz wszystko, co użytkownicy widzą i z czym wchodzą w interakcję, nazywane są programistami front-endu. Podczas projektów internetowych zwykle pracują w HTML, CSS i JavaScript, ale czasami używają też frameworków JavaScript (np. React, AngularJS, Vue.js).

Back-end, również znany jako strona serwera, to część strony, której nie widzimy: zapisywanie i przesyłanie danych z baz danych, wykonywanie obliczeń, odpowiadanie na żądanie klientów, udostępnianie punktów końcowych API – w skrócie, wszystkie programy uruchomione na serwerze. Programiści back-endu, zwani także programistami po stronie serwera, pracują po stronie back-endu. Najczęściej używanymi językami po stronie serwera są Python, Node.js, PHP i Java.

 

Programiści full-stack to programiści, którzy mogą programować zarówno po stronie klienta, jak i serwera.

 

Jaka jest różnica między administratorem systemu a inżynierem DevOps?

Administratorzy systemu, zwani również sysadmins (czasami pisane wielkimi literami jako SysAdmins) są odpowiedzialni za konserwację i działanie serwerów. Do ich obowiązków należy instalowanie i utrzymywanie systemów oprogramowania, zarządzanie okresami przestoju oraz innymi problemami. Zwykle wymaga to trochę programowania: muszą oni pisać programy (skrypty), które automatyzują zadania, które są regularnie powtarzane.

 

Inżynierowie DevOps (czasami pisane małymi literami: devops) działają jak granica pomiędzy zadaniami sprzętowymi administratora a zadaniami związanymi z oprogramowaniem, które są wykonywane przez programistów. Mogą być to programiści, którzy biorą udział w zadaniach związanych z instalacją, testowaniem i uruchamianiem infrastruktur, lub mogą być administratorami systemu, którzy są bardziej pewni swoich umiejętności programistycznych oraz rozumieją i aktualizują niezbędne kody. Ważnym zadaniem inżynierów DevOps jest zabezpieczenie systemów i ochrona przed atakami hakerów. Istotną częścią pracy jest pozostawanie w kontakcie z zespołem deweloperskim, użytkownikami i administratorem systemu, dlatego potrzebują oni dobrych umiejętności komunikacyjnych oraz umiejętności pracy w zespole.

Programista zawsze pracuje w zespole.

Czym zajmuje się architekt oprogramowania?

Rola architekta oprogramowania wymaga dużego doświadczenia, szerokiego zakresu umiejętności i wiedzy oraz wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

Architekci oprogramowania podejmują decyzje w sprawach dotyczących projektowania i realizacji na wysokim poziomie oraz znają szeroką gamę narzędzi związanych z technologiami, oraz możliwościami tworzenia i projektowania oprogramowania. Zwykle są obecni podczas spotkań z partnerami biznesowymi i klientami.

Czym się zajmuje etyczny haker?

Potocznie używamy terminu „haker” na określenie osób, które nadużywają swojej wiedzy i doświadczenia informatycznego, aby bez upoważnienia włamać się do systemów komputerowych, uzyskać dane osobowe lub spowodować szkody.

Z drugiej strony etyczni hakerzy mają oficjalne upoważnienie do oceny bezpieczeństwa systemu informatycznego, próbując uzyskać dostęp i dane na podstawie umowy. Wykorzystują swoje doświadczenie i wiedzę do testowania systemów i wykrywania problemów związanych z bezpieczeństwem. Szczegółowo dokumentują proces i powiadamiają operatora o lukach w zabezpieczeniach.

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Zanim produkt trafi na rynek lub zostanie przekazany klientowi, przeprowadzana jest długa seria testów, aby zweryfikować, czy wszystko jest w porządku. Istnieją dwa rodzaje metod testowania – ręczne i automatyczne. 

 

Testerzy manualni wcielają się w role użytkowników i testują funkcje oprogramowania (strona internetowa, aplikacja itp.), dokumentując usterki. Symulują również indywidualne sytuacje, takie jak to, co się stanie, jeśli użytkownik przypadkowo dotknie ekranu lub jaki komunikat o błędzie otrzyma, gdy spróbuje zalogować się przy użyciu nieprawidłowej nazwy użytkownika. Testerzy ręczni zazwyczaj testują dokładne scenariusze i zawsze szczegółowo dokumentują proces, przekazując programistom opinie o błędach. Niezbędnych procedur, protokołów i pojęć można się nauczyć w ciągu kilku miesięcy, a po zdobyciu małego doświadczenia można znaleźć pracę w IT.

 

Podczas testów automatycznych, tester tworzy specjalistyczne narzędzia testowe, zamiast przeglądać listę problemów. Ci, którzy automatyzują testy, to programiści, a procesy testowania są opracowywane przez ekspertów lub zespoły.

Analitycy danych wyjaśniają i interpretują otrzymane informacje.

Jaka jest różnica między analitykiem danych a naukowcem danych?

Analitycy danych to osoby, które wyjaśniają dane, a także pomagają zespołowi w ich interpretacji i wizualizacji. Ich główne narzędzia to Excel, SQL, R oraz narzędzia do wizualizacji danych, takie jak Tableau i Data Studio.

Naukowcy danych prowadzą złożone projekty, identyfikują trendy i wzorce, analizują dane, tworzą analizy i prognozy oraz dostarczają informacje pomocne w podejmowaniu decyzji. Zwykle mają bardzo zaawansowaną wiedzę z zakresu matematyki, statystyki i programowania. Ich główne narzędzia to SASS, Python, R, Tensorflow, Hadoop i Spark. Jest to bardzo poszukiwany zawód z bardzo dobrym wynagrodzeniem, ale jego złożoność wymaga wiedzy i dużego doświadczenia.

 

Chciałbyś nauczyć się programować i rozpocząć karierę w IT? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]