Programowanie w Pythonie – język Python dla początkujących

  • Reading time:7 mins read

W serii „Przewodnik dla początkujących” Szkoły Programowania CodeBerry będziemy odpowiadać na pytania, które możesz mieć odnośnie tego, jaki język programowania wybrać, ile pieniędzy będziesz zarabiać, co możesz zrobić jako programista stron internetowych oraz od czego zacząć.

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.

Języki programowania

 

Czym jest Python?

Python jest wysokopoziomowym („High-Level”), uniwersalnym językiem programowania, który został zaprojektowany tak, aby był niezwykle łatwy do odczytania i zrozumienia. „High-Level” oznacza, że Python jest bliższy językom ludzkim niż inne języki programowania. Python ma żywą i aktywną społeczność, a ucząc się tego języka, otrzymuje się dostęp do wielu wspaniałych narzędzi, stworzonych przez programistów Pythona, od momentu jego powstania.

 

Jak wygląda programowanie w Pythonie?

Filozofia Pythona znajduje się w dokumencie o nazwie „The Zen of Python”. Zgodnie z nim, Python opiera się na następujących zasadach projektowania:

  • Piękno jest lepsze niż brzydota
  • Wyraźne jest lepsze niż dorozumiane
  • Proste jest lepsze niż skomplikowane
  • Złożoność jest lepsza niż skomplikowanie
  • Liczy się czytelność
  • I więcej…

Python jest zdolny do wykonywania różnych zadań z wykorzystaniem dodatków. Dzięki ogromnej ilości specjalistycznych bibliotek dla Pythona ten uniwersalny język może być ponownie wykorzystany do wykonywania niesamowitej ilości rzeczy. Na przykład, specjalistyczne biblioteki pozwalają programistom używać Pythona w dość technicznych dziedzinach, takich jak sztuczna inteligencja, nauka o danych i statystyka. 

Poza nauką podstaw Pythona, należy dowiedzieć się, jak poruszać się po niektórych bibliotekach, które odpowiadają Twojej konkretnej dziedzinie. Podobnie jak w JavaScript, nauka jak korzystać z konkretnych bibliotek i frameworków będzie kluczową częścią Twojej bieżącej edukacji. 

 

Zastosowania dla Pythona

Python jest uważany przez wielu za „szwajcarski scyzoryk” języków programowania i nadal odgrywa tę rolę wraz z rosnącą liczbą wyspecjalizowanych bibliotek i frameworków. 

Jeśli odwiedzisz stronę Pythona, znajdziesz listę programów, jak również odpowiednie biblioteki i frameworki dla każdego z nich. Niektóre z tych aplikacji służą do Web Development (tworzenie stron internetowych), Scientific and Numeric (nauka i kalkulacje), Education (edukacja), Desktop GUIs (interfejsy użytkowników), Software Development (tworzenie aplikacji) i Business Applications (tworzenie aplikacji biznesowych). Python jest również jednym z głównych języków programowania dla Sztucznej Inteligencji, dzięki popularnemu frameworkowi TensorFlow opracowanemu przez dział AI Google. 

 

Ile zarabiają programiści Pythona?

W Polsce średnie zarobki zaczynają się od 6 800 zł miesięcznie, a dochodzą nawet do 11 000. Oczywiście zależy to od regionu, umiejętności i wiedzy programisty. Młodszy specjalista Python może zarobić od 3 do 5 tysięcy złotych na miesiąc.

 

Jak nauczyć się Pythona?

Dzięki popularności Pythona i jego wiekowi (27 lat), ten język programowania ma wiele zasobów edukacyjnych dostępnych dla nowych uczniów. Jeśli wolisz bardziej tradycyjną metodę nauki, kursy uniwersyteckie są doskonałym wyborem. Z drugiej strony, kursy programowania i online są nastawione na szybkich, samo zmotywowanych uczniów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych możliwościach nauki programowania, zapoznaj się z naszym artykułem „Jak nauczyć się programowania?”. 

 

Jak długo zajmuje nauka Pythona?

Ilość czasu potrzebnego na naukę języka programowania zależy od metod, których używasz, Twojego zaangażowania w naukę oraz od tego, ile godzin zainwestujesz tygodniowo. Nie możesz oczekiwać, że dowiesz się wszystkiego o Pythonie po ukończeniu semestralnego kursu na lokalnym uniwersytecie lub 14-tygodniowego programu na bootcampie. 

Poza podstawami trzeba będzie poświęcić dużo czasu na naukę korzystania z różnych frameworków i bibliotek. Niektóre z najbardziej znaczących frameworków dla Pythona to Django i Web2Py. Podobnie jak w przypadku JavaScript, bycie „ekspertem” w Pythonie obejmuje wiedzę na temat różnych frameworków, które zostały stworzone na przestrzeni lat.

 

Czy Python jest dla mnie odpowiedni?

Aby określić, czy język programowania jest odpowiedni dla Ciebie, musisz dowiedzieć się, w jaki sposób jest on zgodny z Twoimi długoterminowymi celami. Programowanie w Pythonie wykorzystać można do wielu różnych zadań, co czyni go dobrym punktem wyjścia dla każdego programisty. Jednakże, jeśli jesteś gotowy zostać programistą internetowym – nie powinieneś inwestować dużo czasu w naukę Pythona. Zamiast tego, powinieneś skupić się na HTML, CSS i JavaScript. 

Aby dowiedzieć się, czy Python jest dla Ciebie odpowiedni, sprawdź nasz artykuł „Jaki język programowania wybrać?. Tam dowiesz się o wielu innych językach programowania i co możesz z nimi zrobić.

 

W serii „Przewodnik dla początkujących” Szkoły Programowania CodeBerry będziemy odpowiadać na pytania, które możesz mieć odnośnie tego, jaki język programowania wybrać, ile pieniędzy będziesz zarabiać, co możesz zrobić jako programista stron internetowych oraz od czego zacząć.

Języki programowania

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.