Przewodnik C# dla początkujących

  • Reading time:12 mins read

W serii „Przewodnik dla początkujących” Szkoły Programowania CodeBerry będziemy odpowiadać na pytania, które możesz mieć odnośnie tego, jaki język programowania wybrać, ile pieniędzy będziesz zarabiać, co możesz zrobić jako programista stron internetowych oraz od czego zacząć.

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.

Języki programowania

Do czego służy C#?

C# to obiektowy język programowania, który jest używany głównie do tworzenia aplikacji na komputery stacjonarne, urządzenia mobilne i przeglądarki, głównie dla systemu Windows i innych produktów Microsoftu. Używając frameworka .NET, możesz stworzyć prawie wszystko za pomocą C#. Chociaż ten framework obsługuje wiele różnych języków programowania, takich jak VB.NET, C++ i F# – C# jest najpopularniejszym. 

 

Czym dokładnie jest .NET?

Aby lepiej zrozumieć C#, będziemy musieli najpierw zająć się frameworkiem .NET, który idzie w parze z tym językiem programowania. Stworzony przez Microsoft, .NET zawiera ogromną ilość bibliotek klasowych (wstępnie napisany kod), aby pomóc programistom tworzyć aplikacje szybciej i efektywniej. Ponieważ zarówno C# jak i .NET są produktami Microsoftu, niezbyt często zdarza się, że jedna z nich jest wykorzystywany bez drugiego elementu. Istnieje jednak kilka innych frameworków, które są używane z C#, takich jak Unity.

 

Tworzenie gier w Unity

Unity jest frameworkiem dla C#, który został specjalnie zaprojektowany do tworzenia gier. Obecnie Unity jest najczęściej używanym silnikiem, z ponad jedną trzecią najlepiej sprzedających się gier, które zostały na nim zbudowane. Unity jest również obecnie używany do tworzenia większości gier VR. -około 90% wszystkich tytułów na Samsung Gear i 53% wszystkich gier dla Oculus Rift zostało stworzonych na Unity. 

 

Programowanie sieciowe

Jedną z głównych zalet wyboru C# jako języka programowania jest możliwość korzystania z ogromnej biblioteki narzędzi Microsoft do tworzenia stron internetowych. Poprzez ASP.NET (część frameworka .NET) można tworzyć strony internetowe i inne aplikacje internetowe z użyciem C#.

Chociaż C# i .NET zwykle idą w parze, nie jest konieczne używanie frameworka do programowania z C#. Po prostu dobrze ze sobą współpracują, dzięki temu, że obie rzeczy są rozwijane przez Microsoft. 

 

Programowanie na urządzenia mobilne

Dzięki frameworkowi .NET można tworzyć aplikacje mobilne dla systemów Windows, iOS i Android za pomocą C#. Podczas gdy wcześniej ograniczało się to tylko do rozwoju telefonów z Windows, ostatnio Microsoft otworzył framework .NET do rozwoju międzyplatformowego, z powodu komercyjnej porażki telefonu sygnowanego marką tego systemu operacyjnego.

Zamiast poświęcać się telefonowi z systemem Windows i patrzeć, jak ich mobilne narzędzia programistyczne zawodzą wraz z nim, Microsoft zdecydował, że lepiej będzie pozwolić programistom iOS i Android na korzystanie z Visual Studio. 

 

Programowanie międzyplatformowe

Chociaż nie są one powiązane z Microsoftem, inne IDE (Integrated Development Environments), takie jak MonoDevelop i Xamarin Studios, pozwalają na używanie C# i frameworka .NET do tworzenia dla Mac OS i Linuxa. 

Dzięki tym dodatkowym możliwościom C# może być teraz używany do tworzenia prawie wszystkiego na dowolnej platformie, od Xboxa i Androida po Mac OS i Web. 

 

Czym jest C#?

W roku 2000 Anders Hejlsberg z firmy Microsoft opracował C#, który miał konkurować z Javą, stworzoną przez Sun Microsystems. Pomimo tego, że ma wiele wspólnego z Javą – Hejlsberg stwierdził, że C# ma o wiele więcej wspólnego z C++. 

Wymawiane jako “si-szarp”, nazwa “C#” pochodzi od zapisu muzycznego, który wskazuje, że nuta jest o jeden półton wyższa w wysokości dźwięku. C# przypomina również C++++ z symbolami plusa ułożonymi na siatce 2×2. 

Idąc w ślady innych nowoczesnych języków programowania, takich jak Java i C++, C# jest językiem ogólnego przeznaczenia, zorientowanym obiektowo, którego celem jest zapewnienie zarówno prostoty, jak i wydajności. 

 

Jak wygląda programowanie w C#?

Oto jak wygląda kod C# na przykładzie “Hello World”:

using System;

class Program
{
    static void Main()
    {
        Console.WriteLine("Hello, world!");
    }
}

Ile zarabiają programiści C#?

Ponieważ framework .NET pozwala na tworzenie wielu różnych programów, wynagrodzenie programisty C# może się różnić w zależności od jego specjalizacji. Na przykład, programista C#, który tworzy strony i aplikacje internetowe, może zarabiać znacznie mniej niż inżynier oprogramowania lub starszy programista .NET, chociaż każdy z nich będzie korzystał z C#. 

Według danych z portali zatrudniających informatyków, programiści C# w Polsce zarabiają od 5 000 złotych miesięcznie, aż do 18 000 złotych miesięcznie – i pracują na swoim obecnym stanowisku przez 1-4 lata. 

Jak nauczyć się C#?

Istnieje wiele ścieżek, które możesz wybrać do nauki C#, takich jak kursy online, programy uniwersyteckie i uczestniczenie w bootcampach.

Kursy Online

Jednym z najlepszych (i najtańszych) sposobów na naukę C# są materiały od samego Microsoftu. Dzięki Wirtualnej Akademii Microsoftu możesz nauczyć się programować w C# i używać frameworka .NET za darmo, korzystając z ich serii filmów instruktażowych i zasobów. 

Wystarczy odwiedzić stronę Microsoftu, aby rozpocząć oglądanie tutoriali i śledzić ich przebieg nauki. Możesz nawet uzyskać certyfikat od Microsoft Virtual Academy, który możesz umieścić w swoim życiorysie. 

Uniwersytet

Jak często powtarzamy naszym uczniom, wyższe wykształcenie zawsze da Ci szerszy obraz i nauczy Cię podstawowych koncepcji programowania. Jednak studiowanie informatyki nie gwarantuje, że po ukończeniu studiów będziesz wiedział jak programować. 

Podczas 4 lat nauki na uniwersytecie większość czasu spędzisz na nauce matematyki, elektroniki i podstaw funkcjonowania języków komputerowych. Jeśli chcesz nauczyć się konkretnego języka, np. C#, nadal będziesz musiał zainwestować swój osobisty czas w jego naukę.  

Programistyczne Bootcampy

Dla tych, którzy są zainteresowani pominięciem formalnej edukacji i zrobieniem kariery od razu, kursy online i bootcampy zapewniają znacznie bardziej przyspieszoną ścieżkę nauki. Skupiają się one również na nauce umiejętności potrzebnych do wykonywania pracy, a nie na pełnym zrozumieniu każdej linijki kodu.   

Jak długo trwa nauka C#?

Jak każda inna umiejętność, czas potrzebny do nauki danego języka programowania może się bardzo różnić w zależności od osoby. Jeśli masz już doświadczenie w kodowaniu, możesz spodziewać się od 2 do 3 miesięcy, aby nauczyć się podstawowego języka C#. 

Budowanie umiejętności i wiedzy potrzebnych do uzyskania pracy jako deweloper, zajmie Ci natomiast około 1 do 2 lat praktyki. 

W przeciwieństwie do języków programowania stron internetowych, takich jak HTML, CSS i JavaScript, trudno jest wchłonąć całą zawartość potrzebną do uzyskania pracy jako programista C# w jednym skoncentrowanym, 14-tygodniowym kursie. Z tego powodu, znacznie rzadziej spotyka się bootcampy, które uczą C#. 

I choć bootcampy programistyczne na pewno nauczą Cię dużo o C#, to jednak zaleca się poświęcenie dodatkowego czasu na naukę i praktykę przed rozpoczęciem kariery jako programista C# lub .NET.  

Czy C# jest dla mnie?

Przed podjęciem decyzji, czy uczyć się języka programowania, czy nie, zawsze najlepiej jest najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób jest on zgodny z Twoimi długoterminowymi celami. 

C# jest uważany przez wielu programistów za dość trudny język do nauki, co czyni go mniej optymalnym wyborem dla początkujących programistów. Nie oznacza to, że nie da się nauczyć go od zera, ale ma dość stromą krzywą nauki.

Ponieważ przydaje się mieć wcześniejsze doświadczenie w programowaniu, przed nauką C# – zalecamy, aby początkujący zaczęli od bardziej podstawowych języków, takich jak HTML, CSS i JavaScript. 

Aby dowiedzieć się, czy C# dobrze do Ciebie pasuje, sprawdź nasz artykuł, „Jaki język programowania wybrać?”. Tam dowiesz się o wielu innych językach programowania i co możesz z nimi zrobić.

W serii „Przewodnik dla początkujących” Szkoły Programowania CodeBerry będziemy odpowiadać na pytania, które możesz mieć odnośnie tego, jaki język programowania wybrać, ile pieniędzy będziesz zarabiać, co możesz zrobić jako programista stron internetowych oraz od czego zacząć.

Języki programowania

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.