O tym jak system informacji zwrotnych CodeBerry stał się całkowicie przejrzysty.

Któregoś dnia wpadliśmy na pewien pomysł: Czemu nie udostępnić publicznie tablicy w Trello, której używamy do śledzenia i odpowiadania na feedback? Więc ją udostępniliśmy. Wprawdzie udostępniliśmy ją naszym uczniom i poprosiliśmy, żeby zabawili się nią, jakby nie było jutra. Oto dlaczego.

Czekając na feedback

Jednym z naszych głównych załżeń podczas zakładania Szkoły Programowania CodeBerry było poleganie na informacjach od użytkowników, z tych dwóch powodów:

  1. Po pierwsze, każdy robi błędy (my nie jesteśmy wyjątkiem), a chcielibyśmy je szybko naprawiać.
  2. Po drugie, chcemy tworzyć produkt, który będzie naprawdę używany przez naszych klientów.

Najłatwiej jest dokonać tych rzeczy, słuchając opinii. Ciężko pracujemy, by naszym użytkownikom było łatwo się nią z nami podzielić. Oto dlaczego:

  • Wysyłamy wszystkim ankiety,
  • Prosimy, by dzielili się swoimi przemyśleniami z mentorami
  • oraz mamy na Slacku kanał #meta, na którym każdy może zgłosić błędy, które znalazł lub podzielić się swoimi pomysłami dotyczącymi szkoły.

Kanał #meta na Slacku

Brakujące ogniwo

Okazało się, że możliwość wysłania feedbacku to za mało. Zauważyliśmy, że ludzi interesuje co dzieje się z ich przemyśleniami po wypełnieniu ankiety. Najłatwiejszym rozwiązaniem było udostępnienie tablicy, używanej przez deweloperów do śledzenia zgłoszeń o błędach i sugestii.

 

Nasza (w końcu) publiczna tablica Trello

Wcześniej feedback był jak urna, do której ludzie wrzucali swoje pomysły i nie wiedzieli co się z nimi dzieje. Teraz cały proces jest przejrzysty dla wszystkich.

Nasi uczniowie wciąż piszą do swoich mentorów i na kanale #meta, ale to nie koniec historii. Karta związana z ich informacją pojawia się na publicznej tablicy, gdzie mogą śledzić co się z nią dzieje, jak rozwiązywany jest problem lub wcielany w życie jest ich pomysł.

Pożegnaliśmy się z urną. Nie ma już nieusłyszanych głosów.

Zbudowaliśmy ją razem

Informacje zwrotne to najlepsza rzecz, jaką młoda firma (taka jak my) może dostać od swoich klientów. Dlatego chcieliśmy to podkreślić z pomocą tego systemu.