Zarobki w IT w 2020 roku – 16 najlepiej opłacanych zawodów i ich średnie wynagrodzenie

 • Reading time:19 mins read

W serii „Podstawy programowania” Szkoły Programowania CodeBerry omawiamy tematy związane z programowaniem – wszystkiego, co musisz wiedzieć na początek. Bądź na bieżąco z nowymi artykułami i znajdź odpowiedź na każde „co”, „dlaczego” i „jak”, które możesz mieć na temat kodowania!

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.

Podstawy programowania

Ile zarabiają programiści? Zarobki w IT w 2020 roku

W naszym poprzednim artykule „Programowanie- wszystko, co warto wiedzieć na początek” pokrótce omówiliśmy niektóre z niesamowitych korzyści płynących z pracy jako programista – takich jak możliwość pracy w domu, bardziej elastyczny harmonogram, wyższe wynagrodzenie i dostęp do większej ilości możliwości zawodowych – zarówno lokalnie, jak i globalnie. Jednak dla większości, największym motywem uczenia się programowania jest wynagrodzenie i potencjał zarobkowy związany z tą lukratywną karierą. 

Jak stwierdziliśmy wcześniej, pieniądze nie powinny być jedynym źródłem motywacji przy wyborze pracy w dziedzinie programowania. Ważne jest, aby zachować realistyczny sposób myślenia i pamiętać, że bycie programistą nie różni się od każdej innej kariery. Będą chwile radości i frustracji, nudy i podniecenia, lenistwa i motywacji, stresu i relaksu. 

Z tego powodu jest absolutnie konieczne, aby rozwijać pasję do programowania i uczyć się wytrwałości, tak aby móc się utrzymać w zawodzie – nawet gdy sprawy przybiorą trudny obrót. Poza tymi dwoma cechami wiele czynników zadecyduje o Twoim dalszym sukcesie w tej karierze.

Niemniej jednak pieniądze są istotnym powodem do pracy, więc przyjrzyjmy się temu, czego można oczekiwać od tego zawodu.

Aby zapewnić ogólny przegląd wynagrodzeń programistów, będziemy korzystać z informacji zarówno z Polski, jak i ze średnich globalnych. Podczas gdy średnia krajowa pensja w Twoim kraju może być raczej niska, te informacje powinny dać Ci dobre wyobrażenie o tym, ile możesz zarobić, wchodząc na globalny rynek online.

Średnia pensja

Poniżej znajdują się wyniki badania wśród użytkowników Stack Overflow w 2019 roku (Stack Overflow Developer Survey). W badaniu prawie 90.000 respondentów odpowiedziało na kwestionariusz dotyczący ich pracy, wynagrodzenia, doświadczenia i umiejętności. Na poniższym wykresie możemy zobaczyć średnie wynagrodzenie według stanowisk: 

Zarobki w Polsce (miesięcznie): 

 • Engineering Manager: 12 000 zł
 • DevOps Specialist: 10 000 zł
 • Back-end Developer: 9 000 zł
 • Data Scientist / Machine Learning Specialist: 9 000 zł
 • Mobile Developer: 9 000 zł
 • Desktop / Enterprise Applications Developer: 9 000 zł
 • Full-stack Developer: 8 000 zł
 • Embedded Applications or Devices Developer: 5 800 zł
 • Front-end Developer: 7 000 zł
 • System Administrator: 4 600 zł
 • Data / Business Analyst: 5 400 zł
 • Database Administrator: 4 600 zł
 • Game / Graphics Developer: 6 000 zł
 • Educator / Academic Researcher: 3 200 zł
 • Designer: 4 000 zł
 • QA / Test Developer: 3 500 zł

Globalne zarobki (roczne)

 • Engineering Manager: $95,000
 • DevOps Specialist: $71,000
 • Data Scientist or Machine Learning Specialist: $61,000
 • Data / Business Analyst: $59,000
 • Embedded Applications or Devices Developer: $57,000
 • Full-stack Developer: $57,000
 • Desktop / Enterprise Applications Developer: $56,000
 • Back-end Developer: $56,000
 • System Administrator: $55,000
 • QA / Test Developer: $54,000
 • Database Administrator: $54,000
 • Front-end Developer: $52,000
 • Designer: $51,000
 • Educator / Academic Researcher: $50,000
 • Mobile Developer: $45,000
 • Game / Graphics Developer: $48,000

Dane: Stack Overflow Developer Survey

Jak widać, wynagrodzenia programistów w Polsce są znacznie niższe od średniej globalnej. Jednakże, w coraz bardziej wirtualnym świecie, prawdopodobnie będziesz miał dostęp do niektórych z tych stanowisk, pracując zdalnie. 

W zależności od Twoich umiejętności i stanowiska, pensja na rynku globalnym może się wahać od średnio 40 000 do 89 000 USD rocznie. Jeśli jesteś w Polsce, twoja pensja może się wahać pomiędzy 3 000 a 10 000 złotych. 

Jak już wspomnieliśmy w poprzednich artykułach, wiele z największych światowych firm technologicznych ma swoje siedziby w USA, zwłaszcza w tak drogich miejscach, jak San Francisco. Z tego powodu widzimy, że wynagrodzenia na stanowiskach programistów pierwszego stopnia w Stanach Zjednoczonych podnoszą średnią światową. Nie należy jednak sądzić, że nie zarobisz dużo pieniędzy, ponieważ nie jesteś w Stanach Zjednoczonych. Nawet w Polsce możesz spodziewać się dość imponującej pensji, pracując jako programista, zwłaszcza zdalnie dla klientów zagranicznych.

6 000 PLN netto. Właśnie tyle można zarabiać, mając nieduże doświadczenie w programowaniu. Nie tak źle, prawda?

Początkowa pensja

Kiedy po raz pierwszy zaczniesz uczyć się kodu, prawdopodobnie rozpoczniesz od takich języków jak HTML, CSS i JavaScript, które pomogą Ci stać się programistą lub projektantem. Są to stanowiska dla początkujących, które dadzą Ci wiedzę i umiejętności potrzebne do kontynuowania kariery. Średnia światowa pensja programisty front-endowego wynosi 52 000 USD, a średnia dla projektanta 46 000 USD. Dla Polski to odpowiednio 84 000 PLN i 48 000 PLN (rocznie). 

Jeśli nie zdajesz sobie sprawy z różnicy pomiędzy rozwojem front-end i back-end, sprawdź nasze Wprowadzenie Do Tworzenia Stron Internetowych. 

Po opanowaniu podstaw rozwoju front-endowego należy zastanowić się nad szukaniem pracy w rozwoju back-endowym. Pracując na tym stanowisku, zarabia się średnio 56 000 USD globalnie i 96 000 PLN w Polsce. Jest to stosunkowo niewielka podwyżka, ale daje Ci to możliwość dalszego podnoszenia się w rankingach i zdobywania najwyżej opłacanych stanowisk. 

Najbardziej dochodowa praca

Rosnące zapotrzebowanie na sztuczną inteligencję i coraz większa zależność od technologii wciąż stwarzają programistom wiele możliwości, które przynoszą wysokie zyski. 

DevOps i uczenie maszynowe to obecnie rosnące trendy w branży oprogramowania. Związane z tym języki i frameworki rosną, a programiści pracujący w tych dziedzinach otrzymują najwyższe wynagrodzenia.

Jest to nawet i 10 tysięcy zł brutto

Będziesz również chcieć poznać podstawy programowania i stać się ekspertem w popularnych językach, takich jak HTML, CSS, JavaScript, Java, Python i kilka innych. Znajomość tych języków sprawi, że jest się wszechstronnym i zdolnym jako programista. 

Oprócz nauki najbardziej popularnych języków programowania i technologii ważne jest, aby znaleźć niszę i skupić się na języku specjalistycznym. Tak jak w większości karier, posiadanie wysoko wyspecjalizowanych umiejętności zwiększy Twoją wartość jako pracownika oraz zwiększy Twoje wynagrodzenie i bezpieczeństwo pracy. 

Niektóre języki programowania, takie jak F#, Ocaml, Clojure, Groovy i Perl są obecnie bardzo dobrze płatne, ponieważ cieszą się dużym popytem i są stosunkowo nowe lub nietypowe. Nauka tych języków z pewnością da Ci przewagę nad konkurencją. 

Dlaczego zarobki w IT są takie wysokie?

Dziś opieramy się na technologii w prawie wszystkim, w tym komunikacji, rozrywce, transporcie, finansach, a nawet randkach. W rzeczywistości trudno sobie wyobrazić nasz świat bez technologii.

W niezbyt odległej przyszłości umiejętność programowania stanie się prawdopodobnie wymogiem dla wszystkich zawodów, która będzie równie ważna, jak umiejętność czytania i pisania. Innymi słowy, nauka programowania nie tylko otworzy nowe możliwości pracy w przyszłości, ale także pomoże Ci rozwijać się w obecnej karierze. 

Podobnie jak cena towarów, zarówno podaż, jak i popyt decydują o kosztach pracowników na rynku pracy. Obecnie doświadczamy zarówno globalnego niedoboru programistów, jak i rosnącego popytu ze strony startupów technologicznych i firm o ustalonej pozycji. Ze względu na wysoki popyt i niską podaż programiści przynoszą do domu duże zarobki. 

Wraz z postępem technologicznym i wzrostem znaczenia technologii w naszym codziennym życiu, wynagrodzenia związane z programowaniem komputerowym będą w przewidywalnej przyszłości nadal rosnąć. 

Bez względu na to, jakie masz hobby lub zainteresowania, możesz być pewien, że wiąże się to z technologią. Na przykład, możesz połączyć swoją miłość do muzyki z programowaniem i zostać inżynierem dźwięku lub wykorzystać swoje umiejętności kodowania i talenty twórcze do tworzenia pięknych dzieł sztuki cyfrowej. Nawet jeśli nie uważasz się za osobę kreatywną lub artystyczną, nauka programowania i tak pomoże Ci w karierze i rozwoju osobistym. 

Nauka programowania to dobra inwestycja

Programowanie jest jednym z niewielu zawodów, który pozwala na otrzymanie sześciocyfrowego wynagrodzenia, niezależnie od poziomu wykształcenia. Kariery z podobnymi zarobkami, takie jak inżynieria, medycyna i prawo, wymagają od Ciebie poświęcenia niewiarygodnej ilości czasu i pieniędzy na osiągnięcie tych samych rezultatów.

Z drugiej strony, programowanie pozwala osiągnąć ten sam poziom sukcesu finansowego w zaledwie ułamku czasu. Tak długo, jak masz umiejętności i wiedzę, aby wykonać swoją pracę – nie musisz popadać w długi i uczęszczać na uniwersytet przez 4 lata. Zamiast tego możesz uczyć się online za pomocą różnych metod, które omówimy w naszym artykule „Jak Nauczyć Się Programowania”. Jest to świetna wiadomość dla tych z nas, którzy nie mieli możliwości podjęcia studiów wyższych. 

Wierzymy, że uczenie się programowania ma pozytywny wpływ na świat i pozwala osobom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji zarabiać na życie w skromnym wymiarze. W wielu krajach, gdzie płaca minimalna znajduje się poniżej granicy ubóstwa, miejsca pracy związane z programowaniem na odległość dają ludziom możliwości, które w innym przypadku nie istniałyby w ich kraju.  

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób CodeBerry pracuje nad rozwiązaniem problemu globalnego niedoboru programistów i wywiera pozytywny wpływ na świat, sprawdź naszą „stronę dla prasy”.

Czy nauka programowania pomoże mi znaleźć pracę?

Nauka umiejętności „na żądanie” i poszukiwanych języków programowania będzie miała bezpośredni wpływ na Twoje zarobki i na Twoją pożądaną pozycję jako pracownika. Uniemożliwi również zastąpienie Cię przez nowych pracowników, którzy lepiej rozumieją aktualne trendy i technologie. 

Do tych z was, którzy mogą martwić się o swój wiek: nie bójcie się. Podczas gdy wielu programistów i programistów ma tendencję do bycia młodszymi, profesjonaliści w wieku 40 i 50 lat nie powinni martwić się o rozpoczęcie nowej kariery w programowaniu. 

W rzeczywistości, wejście na rynek pracy z aktualną wiedzą i świeżo upieczonymi umiejętnościami może postawić Cię na tym samym poziomie co nowych absolwentów i innych młodych ludzi na rynku pracy. Kluczem do uzyskania nowej pracy w programowaniu w starszym wieku jest pokora, otwartość umysłu i chęć zmiany.  

Wielu pracodawców twierdzi, że wolą zatrudniać młodszych pracowników ze względu na ich chęć zmiany i zdolności adaptacyjne, a nie na ich umiejętności czy doświadczenie. Jeśli nie chcesz wyeliminować starych zachowań i zastąpić starej wiedzy nowymi informacjami, być może należy ponownie rozważyć chęć kariery w branży technologicznej. 

Ostatecznie, żaden zestaw umiejętności ani stopień naukowy nie może całkowicie zagwarantować Ci pracy. Do Ciebie należy nieustanna nauka, doskonalenie umiejętności i szukanie nowych sposobów na zabezpieczenie się na przyszłość. Jednakże, jeśli masz zamiar nauczyć się jakiejkolwiek umiejętności w 2020 roku, nauka programowania jest zdecydowanie jedną z najlepszych opcji, jeśli chodzi o znalezienie pracy i zwiększenie potencjału zarobkowego. 

Kiedyś była to dziedzina zdominowana przez mężczyzn, jednak programowanie poczyniło duże postępy, aby być bardziej inkluzywne. W ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba programistów płci żeńskiej, a kobiety wykazują większe niż kiedykolwiek zainteresowanie nauką kodu. W CodeBerry przynajmniej 40% naszych uczniów to kobiety – jest to odsetek, który chcielibyśmy jeszcze bardziej zwiększyć.  

Ile będę zarabiać?

To, ile zarobisz jako programista, może zależeć od wielu czynników: poziomu umiejętności, lat doświadczenia i lokalizacji.

Dzięki internetowi i stale rosnącej popularności pracy zdalnej Twoja lokalizacja jest mniej istotna niż kiedykolwiek. Nawet jeśli średnia płaca w Twoim kraju może być raczej niska, praca zdalna daje Ci dostęp do globalnego rynku, który docenia Twoje umiejętności i zdolności ponad Twoim położeniem geograficznym. 

Ważna będzie także nauka, jak się dobrze sprzedawać, niezależnie od tego, czy pracujesz jako freelancer, czy w tradycyjnej firmie. Marketing własny i tworzenie osobistej marki jest szczególnie ważne, jeśli jesteś freelancerem i stale masz do czynienia z krótkoterminowymi kontraktami i wieloma klientami w celu znalezienia pracy. 

Jeśli chodzi o konkretne umiejętności potrzebne do zwiększenia Twojego potencjału zarobkowego, możesz dowiedzieć się wszystkiego o tym artykule Jaki język programowania wybrać?.  

Dodatkowe korzyści z nauki kodu

W tym momencie jest całkiem jasne, że nauka pisania kodu pomoże Ci mieć wysokie zarobki. Czy są jakieś inne korzyści z nauki tej cennej umiejętności? Jak się okazuje – są. Nauka programowania może pomóc Ci w rozwoju osobistym – nie tylko w karierze. 

Krytyczne myślenie

Nauka programowania nauczy Cię także matematyki, logiki i krytycznego myślenia w miarę postępów. Programowanie wprowadza cię w takie tematy, jak logika, zmienne, instrukcje “if” i inne pojęcia, które poprawią twoją zdolność do myślenia i konstruowania argumentów logicznych. 

Wiemy, że możesz pomyśleć: „Nigdy w życiu nie szła mi matematyka”. Nic nie szkodzi, większość programistów też nie jest zbyt dobra w matematyce. Im więcej się uczysz i ćwiczysz programowania, tym łatwiej będzie Ci zrozumieć nadrzędne koncepcje. Nie załamuj się, jeśli nie jesteś w stanie uzyskać wszystkiego przy pierwszej próbie. Wciąż masz czas, aby nadrobić zaległości. 

Osobiste projekty

Najbardziej zabawną częścią nauki programowania jest możliwość tworzenia własnych stron internetowych, gier, programów i aplikacji mobilnych. Chcesz posiadać własną stronę internetową dla swojego portfolio, aplikacji, lub idealnej gry wideo? Wszystkie te marzenia mogą stać się rzeczywistością dzięki programowaniu. 

A być może chodziło Ci po głowie stworzenie produktu cyfrowego lub usługi online, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą i stać się niezależnym przedsiębiorcą? W takim razie na pewno chcesz nauczyć się programowania, aby zaoszczędzić sobie trochę pieniędzy (teraz gdy wiesz, ile zarabiają programiści – to nawet więcej niż trochę). Umiejętność programowania da Ci również pełną swobodę w tworzeniu tego, co chcesz. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia i czas.

Zabezpiecz swoją przyszłość

Świat szybko się zmienia, a Ty na pewno nie chcesz zostać w tyle. Nawet podstawowa wiedza i zrozumienie kodu pomoże Ci zabezpieczyć się na przyszłość i zapewnić, że nie staniesz się przestarzałym elementem w technologicznym krajobrazie rynku pracy. Nie chodzi też tylko o zdobycie pracy. Nauka programowania pomoże Ci nadążyć za nowoczesnym światem. 

Raporty i prognozy biznesowe nadal pokazują, że programowanie stanie się bardziej istotne dopiero w nadchodzących latach. Dlatego najlepiej jest rozpocząć naukę tak szybko, jak to możliwe. 

Podsumowanie

W 2020 roku uczenie się programowania jest bez wątpienia jedną z najlepszych decyzji, jakie możesz podjąć w swojej karierze. Zyskasz dostęp do rynku pełnego elastycznych, wysokopłatnych miejsc pracy, które dadzą Ci bezkonkurencyjną wolność i potencjał zarobkowy. Możesz również rozwijać się osobiście, przygotowywać się na przyszłość i znaleźć satysfakcję w swojej pracy.

Oprócz tego, że zarobisz świetne pieniądze, znajdziesz w ten sposób satysfakcjonującą i pełną wyzwań karierę, która wymaga od Ciebie ciągłego rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Bez względu na lokalizację, wykształcenie czy pochodzenie, nauka programowania da Ci możliwość osiągnięcia Twoich finansowych i osobistych celów. 

Jeśli zastanawiasz się, jakie są Twoje pierwsze kroki w kierunku zostania programistą, zapoznaj się z naszą serią artykułów na temat programowania.  

W naszym kolejnym artykule pokażemy Ci, od czego zacząć naukę i jak rozpocząć edukację w zakresie programowania.

W serii „Podstawy programowania” Szkoły Programowania CodeBerry omawiamy tematy związane z programowaniem – wszystkiego, co musisz wiedzieć na początek. Bądź na bieżąco z nowymi artykułami i znajdź odpowiedź na każde „co”, „dlaczego” i „jak”, które możesz mieć na temat kodowania!

 

Podstawy programowania

Chcesz nauczyć się programować, online? Przyjdź i wypróbuj nasze pierwsze 25 lekcji za darmo w Szkole Programowania CodeBerry.